دعوت از بازیگران زیست بوم فناوری کشور برای حضور در رویداد میدان‌های نفتی دیجیتال

تاریخ انتشار: جمعه 11 اسفند 1402 | 11:50 ق.ظ
دعوت از بازیگران زیست بوم فناوری کشور برای حضور در رویداد میدان‌های نفتی دیجیتال زمان مطالعه: ۳ دقیقه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از تمام بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور برای شرکت در رویداد رقابتی مهندسی نفت شهید تندگویان با عنوان میدان نفتی دیجیتال دعوت کرد
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

به گزارش نخبگان محسن خجسته‌مهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه و تعمیق نسبت به مسئله هوش مصنوعی و نقش‌آفرینی آن در اداره آینده دنیا و لزوم رسیدن به ۱۰ کشور نخست دنیا در این زمینه، مهم‌ترین مصداق هوش مصنوعی در بالادستی نفت و گاز را میدان های نفتی دیجیتال (DOF) عنوان کرد.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از شرکت‌های ملی و بین‌المللی با تشکیل کنسرسیوم‌هایی با شرکت‌های بزرگ مخابراتی و فناوری اطلاعات مثل آی.بی.ام و هوآوی در حال توسعه مفاهیم تحول دیجیتال و میادین نفتی دیجیتال هستند. به عنوان نمونه، شرکت آرامکو، تا سال ۲۰۱۰ حدود ۱۹ میدان نفتی را دیجیتال کرده و طبق برنامه‌ریزی در حال دیجیتال کردن تمامی میادین خود است.

خجسته‌مهر کاهش قابل توجه هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی در کنار افزایش تولید پایدار نفت و گاز را از مزایای دیجیتال کردن میادین نفتی و گازی برشمرد و شناسایی ارائه دهندگان و عرضه کنندگان ایده و فناوری، شناسایی اعضای توانمند زیست بوم فناوری و نوآوری کشور از جمله شرکت های دانش بنیان و فناور، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را از جمله اهداف شرکت ملی نفت ایران از برگزاری رویداد رقابتی میدان‌های نفتی دیجیتال عنوان کرد.

وی افزود: هدایت‌گری جریان تحقیقاتی و ظرفیت‌های ملی به سمت پارادایم میادین دیجیتال و افزایش سطح دانش طرف تقاضای فناوری میادین دیجیتال و ایجاد فضای گفتمان بین بدنه شرکت ملی نفت ایران و زیست بوم فناوری و نوآوری با هدف بالفعل کردن تقاضاهای بالقوه در این حوزه از دیگر اهداف شرکت ملی نفت ایران از برگزاری رویداد رقابتی میدان های نفتی دیجیتال است.

به گفته خجسته‌مهر این رویداد رقابتی شامل سه مرحله اصلی ارائه طرح‌های پژوهشی و فناورانه مرتبط با محورهای رویداد، داوری و انتخاب طرح‌های پژوهشی و فناورانه برتر به همراه برگزاری پنل های تخصصی و معرفی طرح های برتر به شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران جهت آغاز مذاکرات برای اجرایی کردن طرح های برتر متناسب با میادین تحت مدیریت آن شرکت تابعه و در صورت توافق، انعقاد قراردادهای پژوهش، فناوری و ساخت بار اول پس از طی مراحل قانونی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دانشگاه صنعت نفت به عنوان مجری این رویداد انتخاب شده است، اظهار کرد: این دانشگاه، یکی از دانشگاه های اصیل و باسابقه در حوزه مسایل مربوط به صنعت نفت است ضمن اینکه در نزدیکی شرکت های تابعه به ویژه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، اروندان و ملی حفاری قرار گرفته است.

خجسته‌مهر ادامه داد: بنای شرکت ملی نفت ایران بر تقویت و توانمندسازی دانشگاه صنعت نفت قرار گرفته است. این نکته را در روز دانشجو در دانشکده نفت آبادان هم مورد تاکید قرار دادم. انتظار داریم این دانشگاه برای نقش آفرینی موثر در حوزه نوآوری و کارآفرینی و هم افزایی بیشتر با سایر دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان و فناور برای نیل به اهداف شرکت ملی نفت در حوزه میادین دیجیتال نقش فعالی را ایفا کند.

سید مهدیا مطهری، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز درباره این رویداد گفت: محورهای این رویداد شامل میادین نفتی و گازی دیجیتال (غربالگری میادین جهت انتخاب میدان مناسب برای دیجیتال کردن/ امکان سنجی فنی-اقتصادی دیجیتال کردن میدان/ ارائه متدلوژی و نقشه راه دیجیتال کردن میادین/ …)، فناوری چاه های هوشمند با تمرکز بر تکمیل چاه هوشمند، مدیریت یکپارچه دارایی های هیدروکربنی با رویکرد استفاده از روش های هوشمند و کاربردهای انواع هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در بخش بالادستی صنعت نفت است.

وی اظهار کرد: شرکت کنندگان در رویداد و ارائه دهندگان طرح ها باید به موارد مهمی همچون مساله محوری (به طور مشخص بیان شود که طرح ارائه شده قابلیت حل چه چالش/ مسائلی را دارد) و مزیت‌های اقتصادی طرح‌های پیشنهادی توجه داشته باشند. به علاوه، باید مشخص شود که طرح ارائه شده قابلیت استفاده در کدام بخش از زنجیره ارزش بالادستی (اکتشاف، حفاری، توسعه، تولید و …) و کدام یک از اجزاء تولید (مخزن، چاه، خطوط لوله سطح‌الارضی، تاسیسات سطح‌الارضی) را دارد.

مطهری افزود: در ضمن شرکت کنندگان این رویداد شامل سه دسته شرکت‌های دانش بنیان و فناور توانمند در این حوزه، گروه‌های دانشگاهی شامل اعضای هیات علمی و همکاران علمی (وجود حداقل ۱ عضو هیات علمی و ۲ دانشجوی تحصیلات تکمیلی الزامی است) و تمام دانشجویان در رشتهها و حوزههای مرتبط با موضوع رویداد در سراسر کشور (در قالب گروههای دو الی چهار نفره) است.

وی ادامه داد: متقاضیان شرکت در این رویداد رقابتی برای ثبت نام و بارگذاری طرح های پیشنهادی در چارچوب محورهای اعلام شده، از طریق سایت رسمی رویداد به نشانی tpec-put.com اقدام کنند. پس از پایان موعد رسمی بارگذاری طرح های پیشنهادی، این طرح ها داوری شده و طرح های برتر در هر دسته از شرکت کنندگان معرفی می شود.

بر اساس این گزارش، فرصت ثبت نام و بارگذاری طرح های پیشنهادی در این رویداد تا ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ اعلام شده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار