روزانه حدود 6 میلیون مترمکعب پساب وارد کارون می‌شود

لب کارون و بوی‌تعفن/آمازون ایران در فاضلاب غرق شد

مهدی آیینی
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۷ ب٫ظ
لب کارون و بوی‌تعفن/آمازون ایران در فاضلاب غرق شد نخبگان : مهدی آیینی– کارون دیگر جان ندارد؛ این را بوی تعفنی که حاشیه بزرگترین رودخانه ایران را پر کرده  فریاد می‌زند و یادآوری می‌کند سال‌هاست دیگر حاشیه رود کارون برای خیلی از شهروندان محلی برای تفریح نیست،چراکه ورود سیل فاضلاب شهری،روستایی،کشاورزی و صنعتی به این رودخانه نام کارون را با کانال فاضلاب تاخت زده […]

نخبگان : مهدی آیینی– کارون دیگر جان ندارد؛ این را بوی تعفنی که حاشیه بزرگترین رودخانه ایران را پر کرده  فریاد می‌زند و یادآوری می‌کند سال‌هاست دیگر حاشیه رود کارون برای خیلی از شهروندان محلی برای تفریح نیست،چراکه ورود سیل فاضلاب شهری،روستایی،کشاورزی و صنعتی به این رودخانه نام کارون را با کانال فاضلاب تاخت زده است.

متهم ردیف اول،فاضلاب انسانی

زندگی میلیون‌ها نفر به کارون گره خورده از تامین آب آشامیدنی بگیرید تا کشاورزی و صنعت.اما بر خلاف این وابستگی آن طور که باید به این رودخانه با ارزش  توجه نمی‌شود.

در چند دهه گذشته جمعیت زیادی در حاشیه این رودخانه ساکن شده اند و به این شکل کشاورزی نیز توسعه قابل توجهی  پیدا کرده ،علاوه براین صنایع بزرگی نیز در حاشیه این کارون ایجاد شده اند،اما همه این تغییرات به شکلی انجام شده که به ادامه حیات کارون توجهی نشده است.

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل محیط زیست خوزستان در این‌باره به نخبگان می‌گوید: بزرگترین معضل کارون فاضلاب شهری و روستایی است، براساس برآوردهای انجام شده  حدود ۱۰ متر مکعب در ثانیه فاضلاب انسانی وارد کارون می شود.

 آن طور که او توضیح می‌دهد زهاب‌های کشاورزی پس از فاضلاب انسانی بیشترین نقش را در آلودگی  کارون دارد و حدود ۵۰ مترمکعب در ثانیه  پساب کشاورزی وارد کارون می‌شود.

باتوجه به آماری که لاهیجان زاده در اختیارنخبگان می‌گذارد، می‌توان نتیجه گرفت در شبانه روز حدود میلیون مترمکعب پساب انسانی و چهار میلیون و ۵۰۰هزار مترمکعب پساب کشاورزی وارد کارون می‌شود.

این درحالی است که باید تاکید کرد این آمار آلودگی ها فقط به حوزه خوزستان مربوط می شود و باید حجم پساب های صنعتی را نیز به حساب آورد.

 دست‌های آلوده صنایع

زهاب کشاورزی سموم و مواد شیمیایی زیادی را وارد کارون می‌کند و به این شکل حیات این رودخانه را با چالش رو به رو می کند.علاوه براین تعدادی ازصنایع نیز به آلودگی کارون دامن می زنند.

 مدیرکل محیط زیست خوزستان می‌گوید:بیشتر صنایع اکنون به سیستم تصفیه فاضلاب مجهز هستند،اما صنایعی مانند پالایشگاه و پتروشیمی آبادان و کاغذ پارس هفت تپه مقداری فاضلاب تصفیه نشده به کارون می‌ریزند.

به گفته لاهیجان زاده برای حل مشکل کارون قرار است  براساس مصوبه ای که فرودین امسال تصویب شد، دولت ۹۵۰۰ میلیارد تومان برای رسیدگی مساله فاضلاب بودجه در نظر بگیرد تا   ظرف ۵ سال این مشکل برطرف شود.

آن طور که او می‌گوید علاوه براین قرار است تصفیه خانه شرق اهواز نیز تا شهریور امسال  افتتاح می شود.

بودجه هست،مدیرنیست

بی توجهی به مسائل زیست محیطی از سوی مسئولان سبب شده آلودگی در کارون این روزهابیشتر از گذشته موج بزند و هر روز شرایط ناگوارتر از گذشته  شود،چراکه همان طور که حجم آب رودخانه درحال کاهش است،جمعیت بهره بردار از آن افزایش می‌یابد و در نتیجه میزان وابستگی به این میزان آب محدود نیز بیشتر ازگذشته می‌شود.

محمدرضا فاطمی، کارشناس اکوبیولوژی آب و دریا و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نیز در گفتگویی می‌افزاید:مشکل اصلی در مدیریت نشدن چنین مسائلی نبود مدیریت است،زیرا اعتبار لازم وجود دارد، اماکاری از پیش نمی رود.

او برای نمونه به حدود ده سال پیش اشاره می‌کند که برای ساخت تصفیه خانه اهواز و رشت از بانک جهانی وام گرفته شد،اما از این اعتبار هرگز برای رفع این مشکل استفاده نشد. این درحالی است که روی قبض های آب نیز هزینه‌ای به عنوان فاضلاب از شهروندان گرفته می‌شود.

 ماهیان مسموم کارون

شدت آلودگی در اهواز به حدی است که بوی تعفن از رودخانه کارون به مشام می‌رسد به همین خاطر دیگر مانند گذشته نیست که حاشیه رودخانه کارون محلی برای تفریح باشد.

 فاطمی در این باره می‌گوید: آلودگی به حدی محسوس است  که بوی تعفن را می‌شود حس کرد به همین خاطر به شهروندان توصیه می‌شود ماهی‌هایی را که از کارون صید می شود  مصرف نکنند،زیرا آزمایش های انجام شده روی آنها وجود سم را در بدن ماهی ها نشان می دهد.

حفظ محیط زیست در استانی مانندخوزستان که آلودگی هوا،ریزگردها و گرما امان شهروندانش را می‌برد باید از اولویت های مسئولان باشد،زیرا اگر به این مسائل توجهی نشود،خیلی زود خوزستان به محلی غیرقابل سکونت بدل خواهد شد. بنابراین مسئولان نباید اعتبارهای را که برای اجرای طرح هایی مانند تصفیه خانه در نظر گرفته می‌شود، صرف اجرای برنامه های نمایشی خود کنند.

Print Friendly, PDF & Email
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
شهرداری مسجدسلیمان
محل كد آمار
logo-samandehi