آغاز به کار جشنواره شکرانه سیر در آرامگاه یعقوب لیث صفاری دزفول

تاریخ انتشار: چهارشنبه 8 فروردین 1397 | 11:23 ق.ظ
آغاز به کار جشنواره شکرانه سیر در آرامگاه یعقوب لیث صفاری دزفول زمان مطالعه: ۲ دقیقه جشنواره “شکرانه سیر” با حضور معاون گردشگری کشور در محوطه تاریخی گندی‎شاپور دزفول آغاز به کار کرد. به گزارش نخبگان ، یعقوب زلقی مدیر پایگاه میراث ملی گندی‎شاپور ضمن تشکر از مسئولان برای حمایت از این جشنواره و به ویژه تقدیر از معاون گردشگری کشور بخاطر حضور در افتتاحیه، اظهار کرد: جشنواره شکرانه برداشت سیر […]
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جشنواره “شکرانه سیر” با حضور معاون گردشگری کشور در محوطه تاریخی گندی‎شاپور دزفول آغاز به کار کرد.

به گزارش نخبگان ، یعقوب زلقی مدیر پایگاه میراث ملی گندی‎شاپور ضمن تشکر از مسئولان برای حمایت از این جشنواره و به ویژه تقدیر از معاون گردشگری کشور بخاطر حضور در افتتاحیه، اظهار کرد: جشنواره شکرانه برداشت سیر تحت عنوان جشنواره سیر گندی شاپور آغاز به کار کرد و تا ۱۳ فروردین ۹۷ ادامه دارد.

او افزود: خواستگاه سیر ریشه گندی‎شاپوری دارد و در زمان ساسانی‎ها در اینجا کشت می‎شد.

زلقی با اشاره به اینکه جشنواره از پنجم شروع و تا سیزدهم فروردین ادامه دارد، افزود: این منطقه میزبان یکی از مناطق مهم برداشت سیر در کشور است و خاستگاه تاریخی دارد؛ سیر تولیدی آن هم مرغوبیت و شهرت بسیاری هم دارد.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور با اشاره به اینکه از ۱۸ قرن قبل کشت سیر را در این منطقه انجام می‌دادند، تصریح کرد: با برگزاری این جشنواره در حال معرفی ظرفیت جدید گردشگری کشاورزی هستیم؛ در واقع گردشگری کشاورزی سیر را در مکان تاریخی اجرا می کنیم.

زلقی با اشاره به اینکه مکان برگزاری جشنواره در آرامگاه یعقوب لیث صفاری داخل عرصه شهر تاریخی گندی شاپور است، گفت: در کنار بحث سیر یعقوب لیث نیز بیشتر معرفی می شود.

وی عنوان کرد: تمام ظرفیت های تاریخی ـ باستانی این شهر تاریخی را به صورت چشمی یا بازدید میدانی و همچنین در قالب کاتالوگ، بروشور و برگزاری چنین جشنواره هایی معرفی می‌کنیم.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور یادآور شد: کار به این بزرگی را در یک روستا انجام دادیم و از تمام ظرفیت های مردمی از جمله بسیج و سپاه استفاده شده و برای راه اندازی این جشنواره بیش از صد نفر نیرو با ما همکاری داشتند.

او با اشاره به توزیع بیش از ۳۰ هزار بروشور گفت: در قالب جشنواره سیر برنامه‌های متعددی از جمله ارائه صنایع دستی در نمایشگاه، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر، موسیقی محلی، ایستگاه نقاشی ـ خطاطی و نمایشگاه اقوام را داریم. همچنین تمهیدات برای استقرار و پذیرایی سه هزار نفر در افتتاحیه انجام شده است.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور عنوان کرد: چند چادر بختیاری نیز راه‌اندازی و ایستگاه عکاسی با لباس بختیاری طراحی شده است؛ همچنین این لباس‌ها برای فروش هم عرضه می‌شود.

زلقی با اشاره به اینکه با دوغ، نان محلی و غذای سنتی از مهمانان پذیرایی می‌شود، اضافه کرد: بافت قالی، جاجیم و گلیم به صورت زنده توسط هنرمندان انجام می‌شود.

او خبر داد: نمایشگاه صنایع دستی را به صورت سرپوشیده با بیش از ۴۰ غرفه برپا کردیم؛ صنایع دستی مانند کپو و جاجیم، صنایع سنتی و غذایی هر کدام به صورت مجزا غرفه دارند.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور اظهار کرد: المان بزرگی به شکل گلدان سیر را در ورودی جاده شوشتر ـ دزفول نصب کرده و تمامی مسافرانی که تردد می‌کنند یا اسکان دارند آن را مشاهده می‌کنند.

زلقی با اشاره به اینکه “کیوسک‌های از من بپرس” نیز به صورت شبانه روزی با استقرار کارشناسان فعال هستند، گفت: در آرامگاه یعقوب لیث نمایشگاه پوستر و عکس هم راه‌اندازی شده است./ ایسنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار