معاون اول رییس‌جمهور در جلسه شورای اقتصاد تایید کرد:

فاینانس برای آبرسانی در خوزستان

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۰:۳۹ ق٫ظ
فاینانس برای آبرسانی در خوزستان زمان مطالعه: ۲ دقیقه معاون اول رییس‌جمهوری گفت: خط اعتباری کشورها برای جمهوری اسلامی ایران گشوده و زمینه استفاده از تسهیلات مالی خارجی فراهم شده است. به گزارش نخبگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اقتصاد در مورد یکی از پیشنهادهای مطرح شده در این جلسه مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی […]
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: خط اعتباری کشورها برای جمهوری اسلامی ایران گشوده و زمینه استفاده از تسهیلات مالی خارجی فراهم شده است.

به گزارش نخبگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اقتصاد در مورد یکی از پیشنهادهای مطرح شده در این جلسه مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای انتقال آب شرب و کشاورزی به شهرهای شمال استان خوزستان، اظهارکرد: مسائل استان خوزستان از پیچیدگی و حساسیت فراوانی برخوردار بوده و دولت اهمیت ویژه ای برای حل مسائل این استان قائل است.

وی با تاکید بر اینکه «باید حتما برای حل و فصل مسائل مرتبط با آب و فاضلاب استان خوزستان تصمیمات لازم اتخاذ کنیم»، استفاده از فاینانس برای آبرسانی به شهرهای شمال استان خوزستان را مثبت ارزیابی کرد.

معاون اول رییس‌جمهوری یادآور شد: استفاده از فاینانس در طرح‌هایی که بازپرداخت آن بر عهده دولت است، توجیه مالی ندارد؛ اما در مورد این طرح به دلیل اهمیت و شرایط اضطراری استان خوزستان، دولت از فاینانس استفاده می‌کند.

جهانگیری همچنین به تصمیم دیگر جلسه شورای اقتصاد مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای ساخت سه بیمارستان در شهرهای تبریز، شیراز و تهران اشاره و خاطرنشان کرد: باید در مصوبه این طرح‌ها توجیهات اقتصادی، فنی، مالی و زیست محیطی به طور دقیق لحاظ و میزان استفاده از تجهیزات ساخت داخل در این طرح‌ها لحاظ شود.

وی ضمن موافقت با استفاده از فاینانس برای احداث این سه بیمارستان تصریح کرد: لازم است رییسسازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تبصره ای به این پیشنهاد اضافه کنند و متعهد شوند که نحوه اداره این بیمارستان‌ها به گونه ای خواهد بود که از محل درآمد این بیمارستان‌ها، از بازپرداخت اقساط آن در سر رسیدهای مقرر اطمینان حاصل شود.

معاون اول رییس‌جمهوری از دبیرخانه و کمیسیون شورای اقتصاد خواست در تمامی پیشنهادها و طرح‌هایی که متقاضی استفاده از تسهیلات مالی خارجی هستند، این موارد یعنی توجیهات فنی، اقتصادی، مالی، زیست محیطی و میزان و درصد استفاده از تجهیزات ساخت داخل را مدنظر قرار دهند و در پیشنهادهای خود مطرح کنند.

جهانگیری همچنین با یادآوری اینکه «خوشبختانه خط اعتباری کشورها برای جمهوری اسلامی ایران گشوده شده و زمینه استفاده از تسهیلات مالی خارجی فراهم است»، بخش خصوصی را به استفاده از این فرصت فرا خواند و از رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواست این موضوع را به بخش خصوصی اطلاع‌رسانی کند تا فعالان اقتصادی بتوانند برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود از این فرصت استفاده کنند.

در این جلسه که وزیران نفت، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، سرپرست وزارت نیرو، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس کل بانک مرکزی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای اقتصاد گزارشی از جلسات کمیسیون این شورا درباره نحوه استفاده از تسهیلات مالی خارجی ارائه کرد و پس از اعمال برخی اصلاحات، دستورالعمل جدید استفاده از فاینانس به تصویب رسید.

در ادامه این جلسه با دو درخواست دیگر سرپرست وزارت نیرو موافقت شد که یکی فروش بخشی از اراضی مازاد نیروگاه پرند و دیگری استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای انتقال آب شرب و کشاورزی به شهرهای ایذه، باغ ملک، هفتگل ، قلعه تل، رامهرمز، صیدون و روستاهای مسیر بود که کل تسهیلات آبرسانی به شهرهای شمالی خوزستان ۴۰۶ میلیون یورو و میزان اشتغالزایی این طرح ۵۵۰ نفر بصورت مستقیم و ۲۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم است

۲۸۶۹۰cookie-checkفاینانس برای آبرسانی در خوزستان
Print Friendly, PDF & Email
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
شهرداری مسجدسلیمان
محل كد آمار
logo-samandehi