نگاهی به بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد در تامین اجتماعی

صادق قنواتی
تاریخ انتشار: شنبه 19 خرداد 1403 | 14:03 ب.ظ
نگاهی به بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد در تامین اجتماعی زمان مطالعه: ۳ دقیقه بیمه پردازی زنان خانه دار و دختران یک پشتوانه مالی برای آنها می باشد  تا در آینده و در شرایط پیش بینی نشده بتوانند از مزایای آن استفاده نمایند . علاوه بر تامین مالی، می توانند با انتخاب برخی پوشش ها(خدمات درمانی )، هزینه درمان خود و فرزندانشان را (درصورت داشتن شرایط و مقررات ) جبران نمایند.  
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اعتدال نخبگان/ بیمه تأمین اجتماعی در راستای مسئولیت اجتماعی و قانون اساسی یکی از بیمه های مطرح و کارآمد ، برای همه اقشار جامعه می باشد که در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش می باشند.

 بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد نیز ، یکی از همین بیمه ها است که در واقع فرآیند ورود متقاضیان مذکور به جمع بیمه شدگان تأمین اجتماعی می باشد.

قنواتنی

یکی از دغدغه های زنان خانه دار و دختران مجرد، داشتن بیمه بدون نیاز به داشتن شغل است تا بتوانند درصورت نیاز برای جبران هزینه های خود از بیمه استفاده کنند. این نوع بیمه زمینه ای را فراهم نموده تا زنان خانه دار و دختران مجرد که شاغل نبوده و فاقد رابطه استخدامی با کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی می باشند، طبق شرایطی بتوانند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند و از مزایای آن بهره مند گردند.

بیمه پردازی زنان خانه دار و دختران یک پشتوانه مالی برای آنها می باشد  تا در آینده و در شرایط پیش بینی نشده بتوانند از مزایای آن استفاده نمایند . علاوه بر تامین مالی، می توانند با انتخاب برخی پوشش ها(خدمات درمانی )، هزینه درمان خود و فرزندانشان را (درصورت داشتن شرایط و مقررات ) جبران نمایند.

 

زنان خانه دار یا  دختران مجرد می توانند با پرداخت مبلغی به صورت ماهیانه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند و از مزایای این بیمه استفاده کنند.

 

مشمولین بیمه پردازی زنان خانه‌دار و دختران مجرد

زنان و دختران مجرد که شاغل نبوده و فاقد رابطه استخدامی با کارگاه‌های مشمول تأمین اجتماعی می‌باشند، می‌توانند با داشتن شرایط ذیل از بیمه پردازی در قالب  زنان خانه‌دار  استفاده کنند:

شرایط لازم

۱- سن متقاضی در زمان ارائه درخواست حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال باشد.

۲- افراد کمتر از ۱۸ سال با ارائه گواهی رشد می توانند نسبت به ثبت درخواست و انعقاد قرار داد اقدام نمایند.

 ۳- در صورتی که سن متقاضی  از ۵۰ سال بیشتر باشد با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی معادل مازاد سنی می‌تواند در زمره بیمه‌شدگان مذکور قرار گیرد.

۴- اگر متقاضی دارای  ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی داشته باشد، بدون شرط سنی می‌تواند از این نوع بیمه بهره‌مند شود.

نرخ های حق بیمه واریزی

 بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد  در سه طرح ۱۲،۱۴و۱۸درصد ارائه می شود و پس از ثبت نام و انعقاد قرار داد حق بیمه هر ماه قابل پرداخت است.

*خدمات بیمه‌ای، نرخ‌های حق بیمه و مبالغ پرداختی به‌صورت ماهانه (۳۱ روزه، سال ۱۴۰۳ دستمزد روزانه ۲۳۸۸۷۲۸ ریال)

ردیف

نرخ حق بیمه

تعهدات

مبلغ حق بیمه ماهانه (بدون درمان)

۱

۱۲ درصد

بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی

۸۸۸۶۰۶۸   ریال

۲

۱۴ درصد

بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی

 ۱۰۳۶۷۰۷۹ ریال

۳

۱۸ درصد

بازنشستگی ،فوت  و ازکارافتادگی

۱۳۳۲۹۱۰۲  ریال

  

خدمات درمانی

یکی از مزایای بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد انتخابی بودن خدمات درمانی می باشد که در موارد ذیل عنوان می گردد:

۱-در صورتیکه سرپرست خانواده تحت پوشش بیمه ای تامین اجتماعی (بیمه پرداز یا مستمری بگیر ) باشد همسر یا دختر بیمه پرداز وی می تواند همزمان با بیمه پردازی  از خدمات درمانی وی بهره مند گردد.

۲-متقاضی می‌تواند با پرداخت ماهیانه ۱۶۱۵۰۰۰ ریال به‌عنوان سرانه درمان، از خدمات درمانی استفاده نماید.

۳- در صورتی که پدر خانواده فاقد پوشش بیمه‌ای باشد، متقاضی (زنان خانه دار ) می‌تواند با پرداخت حق سرانه درمان فرزندان خود را بیمه درمانی نماید.

نکاتی در مورد بیمه پردازی زنان خانه دار و دختران مجرد

۱-در صورتی که بیمه شده زن  در زمره  مستمری‌بگیران  سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرد و همسر وی فوت نماید ، می‌تواند به طور همزمان از مستمری همسرمرحوم (در صورت برقراری ) نیز استفاده نماید، یعنی هر دو مستمری به وی قابل پرداخت می‌باشند.

۲-اگر همسر بیمه شده  زن فوت نماید و مرحوم  تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی بود، در صورت احراز شرایط جهت برقراری مستمری ، بیمه شده زن همزمان با  ادامه بیمه پردازی خود می تواند از مستمری بازماندگان آن مرحوم نیز استفاده نماید.

۳- دختران مجرد که در قالب موارد مندرج تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار می گیرند، می توانند همزمان تحت پوشش والدین  (بیمه شده ، بازنشسته ، بازمانده )خود بمانند.


راهنمای ثبت نام بیمه زنان خانه دار ودختران مجرد

متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت    eservices.tamin.ir  سازمان تامین اجتماعی، مراحل ثبت نام ، انعقاد قرار داد و پرداخت بیمه خود را انجام دهند.

برگرفته از کتاب “گزیده‌ای از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی”     نویسنده : صادق قنواتی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار