اعتراض دانشجویان در آمریکا و اروپا و تغییر موازنه قوا در خاورمیانه

دکتر صادق خلیلیان
تاریخ انتشار: شنبه 22 اردیبهشت 1403 | 02:47 ق.ظ
اعتراض دانشجویان در آمریکا و اروپا و تغییر موازنه قوا در خاورمیانه زمان مطالعه: ۳ دقیقه اعتراضات گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاه های آمریکا و اروپا نسبت به مشارکت این کشورها در جنایات رژیم صهیونیستی، نشانه شکست آمریکا و اروپا در اقناع افکار عمومی و برگشت آثار اقدامات و توطئه های طراحی شده آنها به سمت خودشان است.
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

 صادق خلیلیان در یادداشتی نوشت: 

منطقه خاورمیانه مهد تمدن و بعثت انبیای الهی، دارای جغرافیای سیاسی_اقتصادی بی نظیر در جهان، ذخایر گسترده نفت و گاز است و به همین دلایل، قدرتهای جهانی سعی بر تسلط بر این منطقه برای دستیابی و حفظ موقعیت برتر خود در جهان دارند.با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی، معادلات خاورمیانه به نفع مردم منطقه و به ضرر کشورهای استعمارگر، رژیم صهیونیستی و حکومت های دست نشانده منطقه تغییر کرد. به همین جهت در طول ۴۵ سال گذشته کشور ایران همواره مورد تهاجم نظامی، محاصره و تحریم های اقتصادی و سیاسی آمریکا و متحدان اروپائی و دست نشاندگان منطقه ای آن قرار داشته است.

آخرین مورد از این تهاجمات و توطئه ها، توطئه پائیز ۱۴۰۱ بود که آمریکا، انگلیس به همراهی رژیم صهیونیستی و رژیمهای مرتجع منطقه قصد داشتند پس از یک دهه تحریمهای اقتصادی فلج کننده؛ از طریق اغتشاشات، ناامنی و نزاع داخلی کار جمهوری اسلامی ایران را یکسره کرده و آنرا ساقط نمایند و یا حداقل به حدی تضعیف نمایند که به یک کشور ورشکسته، ناامن و کم تاثیر در منطقه تبدیل شود.در پائیز ۱۴۰۱ اغتشاشاتی در برخی استان ها و شهرهای ایران صورت گرفت و دامنه آن نیز تا حدی به بعضی دانشگاها کشیده شد. با هوشمندی مردم ایران و درایت نظام جمهوری اسلامی این توطئه که یکی از سنگین ترین و پیچیده ترین توطئه ها از اوایل انقلاب تا کنون بوده است با شکست مواجه شد.در آن مقطع و به موازات توطئه بر علیه ایران، رژیم صهیونیستی با ابتکار عمل توانسته بود ضمن مهار نهضت فلسطین، آنرا به سمت فراموشی سوق دهد. این رژیم غاصب با عادی سازی روابط سیاسی با دولت های دست نشانده منطقه و گسترش روابط اقتصادی خود با آنها، قصد داشت که نبض اقتصاد خاورمیانه را دردست گرفته و بر منطقه خاورمیانه تسلط کامل یابد.

حال بعد از کمتر از دو سال، می توان ارزیابی کرد که طراحان توطئه بر علیه ایران و منطقه خاورمیانه نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه تبعات توطئه پیچیده، اقدامات خصمانه و جنایاتی که مرتکب شدند دامن خودشان را گرفته و موازنه قوا در خاورمیانه به نفع جمهوری اسلامی، مردم منطقه و فلسطین و به ضرر رژیم اشغالگر قدس تغییر یافته است. اهم نکات قابل طرح در این راستا به قرار زیر است:

۱- در تمام کشورها از جمله آمریکا و اروپا تظاهرات گسترده و بی سابقه به نفع حقوق فلسطینیان و محکومیت جنایت و نسل کشی رژیم صهیونیستی انجام گرفته و قضیه فلسطین در صدر اخبار جهان قرار دارد. ۲- دامنه اعتراضات و تظاهرات به دانشگاه های آمریکا و اروپا کشیده شده است که به ناآرامی های کم سابقه، زدوخورد پلیس و گارد ویژه با دانشجویان و اساتید و دستگیری آنها منجر شده است.۳- صدها هزار شهرک نشین از شمال و جنوب رژیم صهیونیستی آواره شده و این رژیم در مرکز و پایتخت خود نیز با ناآرامی ها و اعتراضات گسترده مردم و درگیری پلیس با معترضان مواجه است.۴- تاسیسات شهری، زیربنایی و نظامی رژیم اشغالگر زیر ضربات سنگین نیروهای مقاومت فلسطین، لبنان، عراق و یمن قرار گرفته و خسارت های زیادی به این رژیم وارد شده است.۵- حرکت کشتی های تجاری به بنادر رژیم صهیونیستی از مسیر دریای سرخ متوقف شده و تجارت این رژیم با خارج بشدت آسیب دیده است. ۶- سطح روابط اقتصادی و سیاسی رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه که دو سال قبل به اوج رسیده بود در حال حاضر آسیب دیده است و مردم این کشورها خواهان قطع رابطه دولت های خود با این رژیم هستند.

۷- نسل کشی، تبعیض نژادی و نقض مداوم قوانین بین المللی سبب برملا شدن چهره واقعی رژیم صهیونیستی و از دست رفتن وجهه و حیثیت جهانی این رژیم، آمریکا و انگلیس شده و ادعاهای حقوق بشری نظام سرمایه داری غرب نیز برباد رفته است.۸- مشروعیت داخلی و خارجی حاکمان مرتجع و دست نشانده منطقه که همواره در توطئه بر علیه کشور ایران و مردم فلسطین مشارکت داشتند نزد افکار عمومی بشدت آسیب دیده است.۹- آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و دولت های دست نشانده، در موضع ضعف و انفعال بی سابقه در منطقه خاورمیانه قرار گرفته اند.۱۰- حمایت از مقاومت فلسطین و پاسخ قاطع و مستقیمی که جمهوری اسلامی به اقدامات خصمانه و جنایتکارانه رژیم صهیونیستی داد، کشور ایران را در موضع قدرتمند و برتر خاورمیانه قرار داد و دشمنان را مرعوب نمود. ۱۱- موجودیت رژیم صهیونیستی در مجموع به خطر افتاده و جبران خسارت هایی که تاکنون متحمل شده و برگشت به موقعیت سیاسی و اقتصادی که تا سال قبل در منطقه خاورمیانه داشت ناممکن است.

ظرف کمتر از دو سال، موازنه قوا در منطقه خاورمیانه به نفع جمهوری اسلامی و مردم منطقه تغییر کرده و توطئه های طراحی شده بر علیه جمهوری اسلامی به خود طراحان برگشته است. کشور ایران علی رغم برخی مشکلات اقتصادی اما در امنیت و موقعیت برتر در منطقه و جهان قرار دارد و با داشتن ابتکار عمل در فعل و انفعالات خاورمیانه، شاهد ناآرامی های اجتماعی و تظاهرات گسترده دانشجویان در کشورهای غربی است./ برنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار