راهبردهاو اولویت‌های بخش کشاورزی دولت سیزدهم از زبان وزیر جهاد کشاورزی راهبردهاو اولویت‌های بخش کشاورزی دولت سیزدهم از زبان وزیر جهاد کشاورزی

تاریخ انتشار: جمعه ۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۹:۲۹ ب٫ظ
راهبردهاو اولویت‌های بخش کشاورزی دولت سیزدهم از زبان وزیر جهاد کشاورزی راهبردهاو اولویت‌های بخش کشاورزی دولت سیزدهم از زبان وزیر جهاد کشاورزی زمان مطالعه: ۵ دقیقه وزیر جهاد کشاورزی گفت:گذر از کشاورزی سنتی به تجاری و اقتصادی، افزایش میزان بهره‌وری با کشاورزی دانش بنیان، تمرکز زدایی و دادن اختیارات به استان‌ها، افزایش ضریب مکانیزاسیون به ویژه در باغ‌ها، صدور اسناد زمین‌های کشاورزی و … از اولویت ها و راهبردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی است. به گزارش نخبگان و به نقل […]
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

وزیر جهاد کشاورزی گفت:گذر از کشاورزی سنتی به تجاری و اقتصادی، افزایش میزان بهره‌وری با کشاورزی دانش بنیان، تمرکز زدایی و دادن اختیارات به استان‌ها، افزایش ضریب مکانیزاسیون به ویژه در باغ‌ها، صدور اسناد زمین‌های کشاورزی و … از اولویت ها و راهبردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی است.

به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا سیدجواد ساداتی نژاد روز جمعه که به همراه رییس جمهوری به خوزستان سفر کرده در گفت وگویی  پس از رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وی افزود:یکی از اولویت‌های کاری دولت سیزدهم در بخش کشاورزی ، گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری واقتصادی است تا تولید محصولات روی دست کشاورز نماند و بهره بردار ما بر اساس نیاز داخلی و بازارهای صادراتی و جهانی، محصول خود را منطبق با استاندارد شناخته شده با قیمت مناسب به فروش برساند و دلالان و واسطه‌ها نتوانند در بازار دخالت موثری داشته باشند.
وی کشاورزی دانش بنیان با هدف بهره وری بالا و اشتغال پایدار را از رویکردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی بیان کرد و گفت: محور اساسی حرکت بخش کشاورزی در این دولت، توسعه کشاورزی تجاری و دانش بنیان خواهد بود تا جمهوری اسلامی ایران بتواند در این زمینه جایگاه اصلی و واقعی خود قرار بگیرد.
ساداتی نژاد ادامه داد: برخی کشورهای منطقه همچون ترکیه که از نظر ظرفیت‌ها و تنوع اقلیمی قابل مقایسه با کشور ما نیستند روی صندلی اقتدار غذایی ایران نشسته‌اند.

تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی و جلوگیری از خام فروشی
وزیر جهاد کشاورزی تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی و جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی را یکی دیگر از اولویت‌ها کاری دولت سیزدهم بیان کرد و گفت: در کنار تولید باید زنجیره تکمیلی و تبدیلی محصولات کشاورزی ایجاد شود تا ارزش افزوده محصول نیز افزایش یابد و درآمد کشاورزان بالا رود.
ساداتی نژاد افزود: بدون تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی، این بخش به سوددهی لازم نخواهد رسید ضمن آنکه اشتغال مولد و جنبی در این بخش نیز شکل نمی‌گیرد.
وی گفت: به عنوان مثال چغندرقند در خوزستان تولید می‌شود ولی با هزینه زیاد به دیگر کارخانه‌های فرآوری در خارج از استان حمل می‌شود در حالی که زنجیره تکمیلی و تبدیلی این محصول باید در همین استان به سرانجام برسد.

اجرای طرح جامع کشاورزی بر اساس الگوی کشت
وی از اجرای طرح جامع کشاورزی بر اساس الگوی کشت یا کشت قراردادی براساس ظرفیت و اقلیم هر منطقه خبر داد و افزود:الگوی کشت در برخی استان ها اجرا شده که خوزستان در این زمینه پیشتاز است.
ساداتی نژاد کشت قراردادی را با هدف جلوگیری از هدر روی سرمایه‌های بخش کشاورزی را گامی بلند در راستای کشاورزی تجاری بیان کرد و بیان کرد: کشت سلیقه ای در زمانی که خریداری برای محصول آن نداشته باشیم ضرر و زیان زیادی به کشاورزان تحمیل می‌کند.

جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی
وزیر جهادکشاورزی جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را از دیگر اولویت‌ها کاری دولت سیزدهم بیان کرد و بیان کرد:با صدور سند برای اراضی کشاورزی و تقویت یگان حفاظت از اراضی کشاورزی می‌توانیم از تغییرکاربری اراضی کشاورزی جلوگیری کنیم.
وی استفاده از فناوری جدید را برای پیشگیری از تغییر کاربری اراضی ضروری برشمرد و افزود: می‌توانیم با احکام قضایی با ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی مقابله و آنها را تخریب کنیم ولی تخریب کردن عوارض و پیامدهای اجتماعی به دنبال دارد ضمن آنکه تخریب بناها تلف کردن سرمایه ملی نیز هست.
ساداتی نژاد با بیان اینکه اراضی کشاورزی یک ثروت بین نسلی است و حفاظت از آن یک وظیفه ملی و میهنی است گفت: در این دولت اجازه نمی دهیم برخی برای ثروت اندوزی به جان اراضی کشاورزی افتاده و این سرمایه ملی را به نابودی بکشانند.

پیش از شروع کشت، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را تعیین می‌کنیم
وزیرجهادکشاورزی گفت: طبق قانون، پیش از شروع فصل کشت (پیش از پاییز) قیمت تضمینی محصولات اساسی را اعلام می کنیم تا کشاورز برای کشت محصول مورد نظر تصمیم بگیرد.
ساداتی نژاد افزود:دوشنبه هفته آینده در جلسه شورای قیمت گذاری، قیمت محصولات کشاورزی را اعلام خواهیم کرد.

استفاده از تشکل‌های صنفی کشاورزی
وزیرجهادکشاورزی استفاده از ظرفیت تشکل‌های صنفی مردمی کشاورزی برای تصمیم گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های بخش کشاورزی را یکی از برنامه های دولت سیزدهم در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود:با تقویت تشکل‌ها صنفی کشاورزی، اآنها می‌توانند در تنظیم بازار ، حذف رانت ها و دلالان، و نظارت بر بازار نقش آفرینی کنند.

توسعه مکانیزاسیون
وزیرجهادکشاورزی گفت: در دولت سیزدهم توسعه مکانیزاسیون به ویژه در باغ ها، مورد توجه خواهد بود چرا که در این زمینه عقب هستیم.
ساداتی نژاد با بیان اینکه در تولید برخی از محصولات باغی در جهان همچون تولید خرما مقام سوم را داریم افزود: توسعه مکانیزاسیون، علاوه بر کمیت، کیفیت محصولات را نیز افزایش خواهد داد از این رو برای حضور بهتر در بازارهای جهانی به توسعه مکانیزاسیون نیاز داریم..

حذف تمرکز گرایی
وزیر جهادکشاورزی گفت: حذف تمرکزگرایی، واگذاری برخی تصمیم گیری‌ها و اختیارات به قطب‌های تولید محصولات کشاورزی همچون خوزستان یکی از رویکردهای ما در چهارسال آینده خواهد بود.
وی بیان کرد: منطبق با تجویز اختیارات استانی و قطب‌های تولید در بخش‌های بازاریابی، صادرات و ارزآوری  مدیران باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
ساداتی نژاد اضافه کرد: تمرکز زدایی و دادن اختیارات به مدیران استانی، می‌تواند برای توسعه بخش کشاورزی و تصمیم گیری کارساز باشد.

توسعه کشت دیم
وزیرجهادکشاورزی گفت: توسعه کشت دیم یکی از اولویت های اصلی وزارت جهادکشاورزی در چهار سال آینده خواهد بود.
وی ادامه داد: در مناطق غربی کشور اراضی و دشت‌های زیادی وجود دارد که در گذشته در این اراضی کشت انجام می‌شد ولی هم اکنون این اراضی به حال خود رها شده‌اند.
ساداتی نژاد افزود: در دولت سیزدهم کشت در اراضی دیم مود توجه قرار خواهد گرفت و مشوق هایی نیز برای کشت این اراضی در نظر گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه در جهان بیش از ۷۰درصد محصولات کشاورزی از زمین‌های دیم به دست می آید ولی در کشور ما ۷۰درصد تولیدات کشاورزی از زمین‌های آبی به دست می‌آید اضافه کرد:در کشور ظرفیت زیادی برای توسعه کشت دیم با استفاده از الگوی کشت وجود دارد که تاکنون از آن غافل بوده‌ایم.

آمار و اطلاعات ما در بخش کشاورزی دقیق نیست
وی گفت: متاسفانه آمار و اطلاعات ما در بخش تولیدات مجموعه بخش کشاورزی دقیق نیست و بیشتر بر اساس “برآورد” است.
وی ادامه داد:قتی که آمار و اطلاعات دقیقی در دست نداشته باشیم طبیعی است هرگونه تصمیم گیری و برنامه ریزی برای بخش کشاورزی به جایی نخواهد رسید.

تامین نهاده‌های کشاورزی برای کشت پاییزه
وزیرجهادکشاورزی گفت: برای تامین نهاده‌های کشاورزی برای کشت پاییزه مشکلی نداریم و دیروز پنجشنبه در نشستی با معاونان وزارت، هماهنگی لازم برای تامین نهاده‌ها در کشور انجام شد.
وی بیان کرد:در خوزستان سعی می‌کنیم توافق نامه‌ای با وزیر نیرو برای تامین آب و اینکه چه مقدار می‌تواند آب در اختیار بخش کشاورزی بگذارد داشته باشیم تا بر اساس دریافت آب، برای اراضی زیرکشت برنامه ریزی کنیم.
ساداتی نژاد افزود: وزارت نیرو قول داده میزان آبی که می‌تواند در بخش کشاورزی خوزستان در اختیار ما قرار دهد در یک هفته آینده اعلام کند.

تامین کالاهای اساسی
وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های ما تامین کالاهای اساسی کشاورزی برای ایجاد آرامش در بازار است.
ساداتی نژاد افزود: بخش مهمی از کالاهای اساسی دربنادر تخلیه شده و هم اکنون در حال حمل به سایر نقاط کشور است البته باید نظارت دقیق روی توزیع کالاهای اساسی صورت گیرد.

رییس جمهوری صبح روز جمعه در نخستین سفر استانی کابینه سیزدهم، برای بررسی مشکلات خوزستان از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید قاسم سیلمانی وارد اهواز شد. رییس جمهوری را در این سفر وزرای نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و رییس سازمان برنامه و بودجه همراهی می‌کنند.

Print Friendly, PDF & Email
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار
logo-samandehi