استاندار خوزستان:

ضرورت تامین منابع مالی موردنیاز کشور از منابعی غیر از نفت

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۲ ق٫ظ
ضرورت تامین منابع مالی موردنیاز کشور از منابعی غیر از نفت زمان مطالعه: ۳ دقیقه استاندار خوزستان گفت: ما باید در حوزه‌های مختلف، ظرفیت‌های لازم را برای تولید ثروت و تامین منابع مورد نیاز کشور از راه‌هایی غیراز نفت ایجاد کنیم. به گزارش نخبگان،غلامرضا شریعتی دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خوزستان اظهار کرد: امسال به نام سال رونق تولید نامگذاری شده و در راستای شعارهای سال‌های گذشته است. وی […]
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

استاندار خوزستان گفت: ما باید در حوزه‌های مختلف، ظرفیت‌های لازم را برای تولید ثروت و تامین منابع مورد نیاز کشور از راه‌هایی غیراز نفت ایجاد کنیم.

به گزارش نخبگان،غلامرضا شریعتی دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خوزستان اظهار کرد: امسال به نام سال رونق تولید نامگذاری شده و در راستای شعارهای سال‌های گذشته است.

وی با اشاره به شعارهای سال‌های گذشته، افزود: اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی همه در یک راستا هستند و تلاش ما و تلاش مقام رهبری و اراده ایشان بر این است که در جهت خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی، بالابردن درآمدهای ارزی غیرنفتی و مثبت کردن تراز تجاری بدون توجه به نفت دغدغه و اهتمام ویژه صورت گیرد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: ما باید در حوزه‌های مختلف، ظرفیت‌های لازم را برای تولید ثروت و تامین منابع مورد نیاز کشور از راه‌هایی غیراز نفت ایجاد کنیم.

شریعتی با بیان این که نفت یک سرمایه بین نسلی است که باید تبدیل به سرمایه شود، گفت: در عین حال وقتی به تک محصول و کالایی وابسته نباشیم امکان تحریم و زیر فشار قرار دادن ما هم به حداقل می‌رسد و با تحریم یک کالا و دو کالا کشور ما تحت فشار قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اکنون تاب آوری ما در برابر تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی نسبت به زمان هشت سال دفاع مقدس خیلی بهتر و بیشتر شده است هرچند سخت‌هایی جدی داریم اما تاب آوری جامعه در مقابل تحریم بیشتر شده، چون تنوع تولید و ارزآوری ما بیشتر شده است.

استاندار خوزستان گفت: ما از کشوری با درآمد ارزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار درآمدهای ارزی غیرنفتی به کشوری با ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی غیرنفتی تبدیل شدیم و در چنین حالتی معلوم است که تاب آوری ما بالا رفته است.

شریعتی اضافه کرد: تأکید مقام معظم رهبری و اهتمام دولت و مجلس بر این هست که این تاب آوری بیشتر شود و وابستگی به نفت به حداقل برسد و وابستگی بودجه به نفت نزدیک به صفر شود و درآمدهای نفتی به سرمایه‌هایی برای این نسل و نسل بعد تبدیل شود.

وی بیان کرد: تمام دستگاه‌ها، چه سیاستگذاران و چه تصمیم سازان و چه اجرایی باید تمام هم و غم و تلاششان بر تحقق این امر باشد، نه تنها در شعار و حرف بلکه با اجرا و عمل، تصمیم‌هایشان و چارچوب سیاست‌ها و عملکردشان باید در این مسیر باشد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: یکی از مواردی که نیاز است که این کار رونق بگیرد تأمین منابع است، یعنی تولیدکنندگان نیاز به منابع لازم دارند تا بتوانند این شرایط را محقق کنند.

وی با اشاره به شیوه‌های تأمین منابع مالی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برای رونق اقتصادی و تولید، یادآور شد: تأمین منابع در کشور روش‌های مختلفی دارد و بانک‌ها و بازار سرمایه، فاینانس و صندوق‌های مالی از راه‌های تأمین منابع مالی هستند.

شریعتی گفت: الان با توجه به شرایطی که پیش آمده تأمین مالی به روش خارجی تقریبا با مشکلات جدی مواجه شده و ما باید بتوانیم از منابع داخلی مثل بازار سرمایه و بانک‌ها بهره لازم و کافی را ببریم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در اینجا می‌طلبد که بانک‌ها با توجه به شرایط و فشارها ورود کنند و شرایط تولید را فراهم کنند تا تولیدکنندگان و کسانی که نیت تولید دارند بتوانند گام بردارند.

وی افزود: نباید این طور باشد که بخواهیم مرتبا با بانک‌ها کلنجار برویم و تولیدکنندگان در پیچ و خم‌های اداری بمانند و کار آنقدر زمان ببرد که سرمایه‌گذاری توجیه خود را از دست بدهد و بهره‌وری لازم را نداشته باشد.

شریعتی گفت: بانک‌ها باید به طور جدی برای اجرای سیاست‌های نظام در زمینه تولید آماده شوند به ویژه در این شرایط که شدیدترین و سخت‌ترین تحریم‌ها طی چهل و پنجاه سال گذشته بر کشور تحمیل شده است.

استاندار خوزستان ادامه داد: انتظار داریم بانک‌ها برای تحقق شعار سال وارد شوند و من از این منظر گفتم کمک‌های فنی و اعتباری داده شود و سود آن وام‌ها را درصد قابل توجهی را خودمان پرداخت کردیم تا واحد‌های تولیدکننده استان بتوانند بهتر تولید و رقابت کنند اما بانک‌ها از همین مسئله هم آنطور که باید استقبال نکردند.انتظار داریم بانک‌های دیگر هم برای تامین منابع ورود کنند و به کمک تولید بیایند./ایسنا

۶۲۲۳۰cookie-checkضرورت تامین منابع مالی موردنیاز کشور از منابعی غیر از نفت
Print Friendly, PDF & Email
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
شهرداری مسجدسلیمان
محل كد آمار
logo-samandehi