اخبار خوزستان

زیرساخت‌های اهواز جوابگوی دفع ابهای سطحی نیست

اعتدال نخبگان/ استاندار خوزستان با اشاره به اینکه دفع ابهای سطحی جزو وظایف شهرداری ها است گفت: به دلیل ضعیف بودن زیر ساختهای شهر اهواز شهرداری قادر به دفع ابهای سطحی با حجم بالا نیست.

به گزارش نخبگان غلامرضا شریعتی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با شبکه اول سیما افزود: بر اساس برآورد صورت گرفته بین هشت تا ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد زیر ساختهای دفع ابهای سطحی اهواز نیاز است  که این رقم از عهده شهرداری خارج است.

وی اظهاز داشت: شهر اهواز یک شهر مسطح است و مانند دیگر شهرهای شیب دار  نیست به همین دلیل دفع ابهای سطحی به هنگام بارندگی در انتخابات بسیار سخت است.
شریعتی ادامه داد: به همین دلیل  نیاز به  ایستگاه‌های پمپاژ و شبکه های گسترده است که آبهای سطحی را جمع آوری کنند.
استاندار خوزستان در پاسخ به ادعای مجری برنامه شبکه یک سیما مبنی بر اینکه سپاه در حوزه بحران آبگرفتگی اقدامات بیشتری داشته در حالیکه استانداری اقدام خاصی نداشته است گفت:  همه نهادها و دستگاه ها ارکان مجموعه نظام و حاکمیت هستند و ما چنین تفکیک هایی را قائل نیستیم.

وی گفت: در عین حال من و معاون عمرانی استانداری با بروز بحران در بندر امام مستقر شدیم و مسوولان ذیربط مدیریت امور را بر عهده دارند.

استاندار خوزستان اضافه کرد: همچنین از فرمانده سپاه استان خواستیم نیروهای خود را برای کمک به بندر امام اعزام نماید و همه در کنار هم کار میکنیم.
شریعتی خاطرنشان کرد: حل معضل آبگرفتگی یک کار زیرساختی و اساسی و با اعتبار بسیار زیاد نیاز دارد.
استاندار خوزستان عنوان کرد: برای اجرای طرح فاضلاب در اهواز مبلغ چهار هزار میلیارد تومان به قیمت سال ۹۸ نیاز است تا تکمیل شود و اقدام خوبی که به پیشنهاد دولت و با اجازه مقام معظم رهبری شد اختصاص ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه برای شبکه فاضلاب اهواز بوده است و ما امیدواریم همین رقم در بودجه سال آینده نیز در نظر گرفته شود.
شریعتی اظهار داشت:  همچنین برای تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز ۴۰ میلیون یورو فاینانس خارجی در نظر گرفته شده است و جمعاً حدود ۱۴۰ میلیون یورو در طول دو سال برای اهواز اختصاص می یابد که در صورت تخصیص آن حدود نیمی از هزینه مورد نیاز برای فاضلاب اهواز پوشش داده می‌شود و ما امیدواریم با هزینه‌کرد درست آن مشکلات فاضلاب اهواز را حل کنیم.
وی تصریح کرد: شبکه فاضلاب اهواز قرار شده به قرارگاه خاتم الانبیا (ص) واگذار شود و تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز نیز که فاینانس خارجی است منافصه آن برگزار شده و پیمانکار مشخص شده است و در مرحله کارهای اداری هستیم.

استاندار خوزستان توضیح داد: امسال تقسیم کاری صورت گرفت برای اجرای طرح‌های ضربتی در سطح اهواز با همکاری شهرداری و شرکت آبفا که شرایط دفع  آب های سطحی بهبود یابد و  با انجام اقدامات ضربتی شهرداری و آبفا کارهای خوب انجام شد.

استاندار خوزستان گفت: سال گذشته حدود هشت تا ۱۰ روز آبهای سطحی ایستایی و ماندگاری داشت و مردم را با مشکلات فراوانی مواجه ساخت اما امسال عمده مناطق امروز صبح از آبگرفتگی خارج شد و تعداد منازلی که دچار آبگرفتگی شدند معادل ۱۵ درصد منازل خسارت دیده در بارش سیل آسای پارسال بود.
شریعتی بیان کرد: برخی مناطق مانند کوی الهادی کمپلو کوی علوی اهواز هنوز مشکل دارند همچنین شهرک دانشگاه و معین زاده مشکل در حال حل شدن است.
وی اضافه کرد: در بندر امام و شهر چمران که جزو ماهشهر است به دلیل حجم بارش بی سابقه ۱۷۰ میلی متری این وضعیت را شاهد بودیم در صورتی که متوسط سالانه بارش در این شهر ۱۷۶ میلی‌متر است البته در شهر چمران به جز بخش کوچکی از آن کاملا از آبگرفتگی خارج شد اما در بندر امام برخی مناطق هنوز مشکلات دارند.
استاندار خوزستان عنوان کرد: ما از محل اعتبارات عمرانی به همه دستگاهها کمک میکنیم در عین حال استانداری نقش اجرای پروژه‌ها را ندارد و یک دستگاه حاکمیتی است و به عنوان رئیس شورای برنامه‌ریزی استان به پروژه های دستگاه های مختلف کمک هایی اختصاص می دهد.
وی بیان کرد: با اقداماتی که در حال انجام است آب به سرعت در حال پایین آمدن است البته با تغییر اقلیم و بروز بارش های سیل آسا توجه ویژه کشور به مشکلات استان را می‌طلبد هرچند این بارش های سنگین مزایایی هم برای ما همچون ایجاد پوشش گیاهی در کانون های ریزگرد و رونق کشت تابستانه در خوزستان داشته است.
استاندار خوزستان در پایان گفت: امیدواریم با عزم ملی به مشکلات استان که مزایا و خدمات زیادی به کشور ارائه  میدهد شرایط زندگی بهتری در استان ایجاد شود و رضایت مردم خوزستان جلب شود.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا