اخبار خوزستاناخبارایران و جهان

رد صلاحیت تایید شده ها در هیات مرکزی نظارت، غیرقانونی است

نخبگان / دبیر ستاد انتخابات خوزستان گفت: داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات شورای شهر که از سوی هیات مرکزی نظارت استان، رد صلاحیت شده بودند، جزو نامزدهای این دوره به شمار می آیند و فرمانداری ها نام این افراد را آگهی می کنند.

 به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا، حبیب فضل الله پور امروز چهارشنبه اظهار کرد: به استناد تبصره ۳ ماده ۵۰ قانون انتخابات شوراها، هیات نظارت مرکزی نمی تواند درباره داوطلبان تایید صلاحیت شده در هیات های اجرایی و نظارت شهرستان اظهار نظر کند و رای این هیات مرکزی در این زمینه وجاهت قانونی ندارد.

به گفته وی، حدود ۳۰۰ نفر از داوطلبان شورای شهر در خوزستان در هیات اجرایی و هیات نظارت شهرستانی تایید شده بودند، اما هیات نظارت مرکزی استان آنها را رد صلاحیت کرده بود که این مساله مغایر با قانون انتخابات است.
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان افزود: داوطلبان شورای شهر که صلاحیت آنها در هیات های اجرایی و نظارت احراز شده است، مورد تایید هستند و نام آنها به فرمانداری ها برای انتشار آگهی، ابلاغ شده است.

فضل الله پور تاکید کرد: بر اساس قانون، هیات نظارت مرکزی تنها برای داوطلبانی که در هیات نظارت شهرستان ها رد صلاحیت شده و اعتراض کرده اند می تواند اظهار نظر کند.

بر اساس این گزارش، پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال جاری برگزار می شود.
۱۶ هزار و ۹۱۳ نفر در خوزستان برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در خوزستان داوطلب شده بودند، که تا کنون ۱۴ هزار و ۲۹۸ نفر تایید صلاحیت شده اند، که احتمال افزایش این تعداد در صورت تجدنظر در ردصلاحیت ها وجود دارد.
هیات مرکزی نظارت خوزستان دیروز در یک اقدام بی سابقه حدود ۳۰۰ نفر از داوطلبان شورای اسلامی شهر در خوزستان را که در هیات های اجرایی و نظارت شهرستان، تایید صلاحیت شده بودند، ردصد صلاحیت کرد.
هیات مرکزی نظارت خوزستان متشکل از جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس، هدایت الله خادمی نماینده ایذه و باغملک در مجلس و هاشم ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس است.
حسین زاده رئیس ستاد انتخابات خوزستان تعداد رد صلاحیت شده های شورای شهر را ۳۴۵ نفر اعلام کرده است.
پیش از این تجری سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات کل کشور اعلام کرده بود: بیشترین رد صلاحیت در خوزستان ثبت شده و در این استان که رتبه سوم بیشترین شکایات ثبت شده را دارد، ۶۰۳ مورد شکایت به ثبت رسیده است. بعد از بررسی مجدد پرونده ها، ۱۴۴ مورد رد و ۹۹ مورد تایید صلاحیت شدند.

رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در پنجمین دوره شورای شهر در خوزستان به ویژه اهواز اخیرا خبرساز شده و اعتراض شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان، نمایندگان اهواز در مجلس را به همراه داشته و شریعتی استاندار خوزستان نیز نسبت به این مساله اظهار نگرانی و انتقاد کرده بود.

بر اساس اعلام فرمانداری اهواز، صلاحیت ۱۰۸ نفر از داوطلبان شورای اسلامی شهر در هیات اجرایی و هیات نظارت این شهرستان رد شده بود، که در نهایت صلاحیت تنها ۳۶ نفر از آنها احراز شده است.

دیروز تعدادی از داوطلبان رد صلاحیت شده خوزستانی انتخابات شورای شهر در مقابل ساختمان ستاد مرکزی انتخابات کشور تجمع کرده بودند. معترضان مدعی شده اند که هیات مرکزی نظارت در رد صلاحیت آنها به صورت سلیقه ای عمل کرده است.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا