مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان خبر داد

شکستن رکورد حجم تولید API / آغاز توسعه استراتژیک‌ترین طرح فولادسازی کشور

تاریخ انتشار: پنجشنبه 1 آبان 1399 | 23:46 ب.ظ
شکستن رکورد حجم تولید API / آغاز توسعه استراتژیک‌ترین طرح فولادسازی کشور زمان مطالعه: ۴ دقیقه اعتدال نخبگان /مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به شکستن رکورد حجم تولید API با تولید ۴۱۸ هزار تن انواع ورق، از انجام فرآیند طرح توسعه این شرکت خبر داد. به گزارش نخبگان امین ابراهیمی در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای شرکت فولاد اکسین که روز (۳۰ مهرماه) انجام شد، اظهار کرد: شرکت فولاد […]
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اعتدال نخبگان /مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به شکستن رکورد حجم تولید API با تولید ۴۱۸ هزار تن انواع ورق، از انجام فرآیند طرح توسعه این شرکت خبر داد.

به گزارش نخبگان امین ابراهیمی در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای شرکت فولاد اکسین که روز (۳۰ مهرماه) انجام شد، اظهار کرد: شرکت فولاد اکسین خوزستان، با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری در سال ۸۸ فعالیت خود را آغاز کرد؛ هدف از راه‌اندازی این شرکت، ارتباط بین زنجیره نفت و گاز و فولاد بوده است و وظیفه اصلی این شرکت، تولید محصولات API مورد نیاز صنعت نفت و گاز و محصولات آلیاژی مورد نیاز صنایع مخازن تحت فشار، مخازن CNG و سایر حوزه‌ها است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: از سال ۹۸ تاکنون بر مأموریت اصلی شرکت یعنی تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر، محصولات API و محصولاتی که مورد نیاز صنایع خاص است، متمرکز شده‌ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: از شرکت‌های مشابه فولاد اکسین در منطقه، شرکت فولاد کاویان اهواز است که با ۱۰ درصد این سرمایه‌گذاری ایجاد شده و متأسفانه در ۱۰ سال گذشته شرکت اکسین رقیبی برای این شرکت بوده است در حالی که باید ورق‌های تخصصی تولید می‌کردند.

وی افزود: در دو سال گذشته بر تولید ورق‌های با ارزش افزوده تمرکز کرده‌ایم و شرکت در ریل اصلی خود حرکت کرد. با توجه به همکاری خوب شرکت فولاد مبارکه در شش ماهه گذشته، تولید محصولات API را انجام دادیم و رکوردهای چندین ساله در تولید محصولات API را شکستیم؛ امسال با تولید ۴۱۸ هزار تن انواع ورق، رکورد حجم تولید شکسته شد.

ابراهیمی با بیان اینکه اکنون ۴۰ درصد سبد محصولات شرکت فولاد اکسین مربوط به محصولات API است، تصریح کرد: در زمان تاسیس شرکت فولاد اکسین، سبد محصول تعریف‌شده برای این شرکت تولید ۵۳ درصد محصولات API بود. تا پایان سال ۹۷ این عدد، ۱۰ درصد و عمدتاً ورق‌های تجاری بود که ارزش افزوده پایین‌تری داشتند اما از سال گذشته، تحریم‌ها فرصتی برای ما ایجاد کردند و بر تولید محصولات API تمرکز کردیم. اکنون تولید محصولات API به حدود ۴۰ درصد رسیده است یعنی در حال نزدیک شدن به طراحی اولیه شرکت هستیم.

وی بیان کرد: امروز به جایی رسیده‌ایم که در حال انجام فرآیند طرح توسعه شرکت هستیم که مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین طرح فولادسازی در کشور محسوب می‌شود و امیدواریم در سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان افزود: با بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت خط تولید به یک میلیون و ۵۰ هزار تن می‌رسد یعنی تولید، ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. میزان اشتغال‌زایی این طرح نیز یک هزار نفر به صورت مستقیم و ۲۳ هزار نفر به صورت غیرمستقیم است.

وی گفت: چالش اصلی ما در حوزه تامین مواد اولیه است زیرا مجبور هستیم ورق‌های آلیاژی و API را از فولاد مبارکه و هرمزگان خریداری کنیم که با اجرای این پروژه، مواد اولیه را در شرکت فولاد اکسین تولید خواهیم کرد و بالغ بر ۶ هزار گریل و ورق‌های مختلف که اکنون صددرصد وارد می‌شوند را بومی‌سازی می‌کنیم.

ابراهیمی در خصوص پروژه گوره به جاسک نیز بیان کرد: این پروژه استراتژیک‌ترین پروژه کشور به طول ۱۱۰۰ کیلومتر است و ۳۶۰ هزار تن ورق نیاز دارد که ۹۵ درصد این پروژه اجرایی شده است.

وی افزود: قرار بود لوله این پروژه صددرصد خارجی باشد اما به دلیل تحریم‌ها و اعتماد به توان داخلی، توانستیم از مرحله سنگ تا لوله نهایی را در کشور بومی‌سازی کنیم و عمدتا مرحله ورق و لوله‌سازی آن در خوزستان بوده است. با اجرای این پروژه، از خروج حدود ۲ میلیون دلار ارز جلوگیری شده است و امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان بیان کرد: شرکت فولاد اکسین خوزستان توان تولیدی ورق‌های ۴.۶ متری را دارد؛ در دنیا ۱۰ شرکت مشابه این شرکت وجود دارد و در حوزه‌های تخصصی خود رقیبی نداریم و تنها رقیب ما شرکت‌های خارجی هستند اما بعضاً تولیداتی انجام دادیم که با شرکت‌هایی که با سرمایه‌گذاری پایین‌تری فعالیت خود را آغاز کردند، رقابت کردیم.

وی گفت: بعضاً عدم کار در حوزه تخصصی خود موجب شده نتوانیم به جایگاه اصلی خود برسیم و عملاً رقابت نادرست و ناصحیحی درست کنیم اما با حرکت به سمت هدف اصلی، شرایطی فراهم شده تا شرکتی مانند فولاد کاویان در حوزه اصلی خود فعالیت کند تا رقابت کاذبی نداشته باشیم.

ابراهیمی افزود: در حوزه تولید صددرصد وابسته به داخل هستیم اما در زمینه قطعات یدکی، وابسته به خارج هستیم که در شرایط تحریم، واردات قطعات کار سختی است بنابراین بر بومی‌سازی تمرکز کردیم و در شش ماه گذشته حدود ۱۵۰ قطعه بومی‌سازی شده است.

وی بیان کرد: مهم‌ترین برنامه‌ای که در این شرکت باید اجرا شود طرح فولادسازی است و تمام تلاش ما این است که این طرح امسال اجرا شود تا در سه سال آینده به خروجی محصول برسیم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان تصریح کرد: با نگاه به سبد تولید و استراتژی حرکت به سمت تولید ورق‌های API و با ارزش افزوده بالا، بیش از ۷۰ درصد رشد در تولید این ورق‌ها را نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌بینیم که نشان از این دارد که شعار مقام معظم رهبری در جهش تولید، توسط فولاد اکسین خوزستان محقق شده است.

وی افزود: همچنین با تلاش‌های انجام‌شده و با هدف حفظ روند تولید و حفاظت از ارزش نقدینگی شرکت در شرایط تورمی، در شش ماهه اول امسال ۴۷۳ هزار تن اسلب خریداری شد که ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ افزایش داشته است.

ابراهیمی بیان کرد: در مجموعه اکسین با استفاده از ظرفیت نیروهای جوان و اعتماد به نرم‌افزار و سخت‌افزارهای داخلی این اتفاقات خوب را رقم زدیم.

وی تصریح کرد: بحث اصلی شرکت فولاد اکسین افزایش رضایت ذی‌نفعان است؛ مهم‌ترین ذی‌نفعان این شرکت کارکنان، جامعه و سهامداران هستند که در خصوص رضایتمندی سهامداران، سودآوری شرکت رکورد ۱۰ ساله را شکسته است و رضایتمندی نسبی سهامداران را فراهم کرده‌ایم. در زمینه رضایتمندی پرسنل نیز با توجه به وضعیت اقتصادی بد، با پرداخت به موقع حقوق‌ها و افزایش خدمات به پرسنل، تلاش کردیم رضایتمندی کارکنان را نیز فراهم کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به انجام اقداماتی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی، گفت: شرکت فولاد اکسین تلاش کرده در هر حادثه‌ای در کنار مردم استان خوزستان باشد. در سیل و مسائل و مشکلات مختلف در کنار مردم بودیم و اخیراً نیز آزادسازی زندانیان را دستور کار خود قرار داده‌ایم که امیدواریم ۶۰ نفر از زندانیان که مشکلات مالی کوچکی دارند را آزاد کنیم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار