استاندار خوزستان:

کمک های سازمان ملل عادلانه بین سیل زدگان توزیع می شود

تاریخ انتشار: جمعه 20 اردیبهشت 1398 | 15:57 ب.ظ
کمک های سازمان ملل عادلانه بین سیل زدگان توزیع می شود زمان مطالعه: ۴ دقیقه به گزارش نخبگان و به نقل از مهر، غلامرضا شریعتی شامگاه چهارشنبه در نشست با جمعی از نمایندگان سازمان ملل در محل استانداری خوزستان اظهار کرد: دولت برای خدمت رسانی و کمک رسانی به زلزله زدگان دو دستورالعمل را ویژه وضعیت بحرانی در دستور کار خود قرار داد. وی با بیان اینکه با آغاز بحران […]
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

به گزارش نخبگان و به نقل از مهر، غلامرضا شریعتی شامگاه چهارشنبه در نشست با جمعی از نمایندگان سازمان ملل در محل استانداری خوزستان اظهار کرد: دولت برای خدمت رسانی و کمک رسانی به زلزله زدگان دو دستورالعمل را ویژه وضعیت بحرانی در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه با آغاز بحران سیل دو پروتکل منطبق بر دستورالعمل‌های جهانی در دستور کار قرار گرفت، افزود: با توجه به ورود بیش از ۱۴ میلیارد متر مکعب به استان خوزستان، توانستیم شرایط را مدیریت کرده و تلفات جانی را به صفر برسانیم.

استاندار خوزستان از حفظ پایداری سدهای استان به عنوان گام بعدی نام برد و گفت: سیل از ۹ استان دیگر وارد خوزستان شد و علاوه بر این شاهد بارندگی در خوزستان بودیم از این رو حجم زیادی از سدهای ما پر شد؛ قصد داشتیم که هیچ آسیبی به بخش کشاورزی وارد نشود اما با محدودیت ظرفیت در مخازن سدها مواجه بودیم و همین امر باعث شد که پایداری سدها را در اولویت قرار دهیم.

شریعتی ادامه داد: در یک سال آبی، متوسط نرمال آورده آب رودخانه‌های خوزستان ۲۸ میلیارد متر مکعب است اما امسال که هنوز هم چند ماه به پایان سال آبی باقی مانده حدود ۴۰ میلیارد متر مکعب آب وارد استان شده است که از این میزان حدود ۱۵ میلیارد متر مکعب آورد سیلاب اخیر بود.

وی بیان کرد: سیاست سوم ما این بود که کمترین خسارت‌ها به زیرساخت‌های ما وارد شود و برای همین برنامه ریزی کردیم که هیچیک از شهرهای استان دچار آبگرفتگینشوند و توانستیم این سیاست را به خودی اعمال کنیم و شهرهای ما به صورت مستقیم دچار سیل و آبگرفتگی نشدند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در عین حال که با تهدید زیادی مواجه بودیم توانستیم با همدلی دستگاه و مردم و نیروهای مسلح سیاست‌های خود را اعمال کنیم.

شریعتی ادامه داد: امسال در حوضه آبریز کرخه با دوره بازگشت هزار ساله و در حوضه آبریز کارون و دز دوره بازگشت ۲۰۰ ساله مواجه بودیم؛ با توجه به این شرایط و اظهار نظر کارشناسان وزارت نیرو، همه می‌گفتند که برخی از شهرهای ما به صورت کامل زیر آب خواهد رفت و تاکید داشتند که هیچ راه مقابله با آن وجود ندارد اما با بسیج همه امکانات این کارها را انجام دادیم.

شریعتی بیان کرد: برای امداد رسانی به سیل زدگان تیم‌ها و گروه‌های مختلفی را راه اندازی کردیم و تاکید داشتیم دولت نیز تعامل خوبی با نهادهای مردمی که سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در این بحران سرمایه اجتماعی ما رشد پیدا کرد، گفت: ۹۵ سمن استانی و ۱۵ سمن کشوری را در سیلاب اخیر به کار گرفتیم؛ این تعداد به جز امدادرسانی گروه‌های جهادی بود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه‌ها نیز در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نکردند، بیان کرد: دولت به رغم فشارهای اقتصادی ایالات متحده از هیچ کوششی برای امدادرسانی دریغ نکرد؛ با وجود اینکه تحریم‌ها اقتصاد مردم را نشانه گرفته ولی باز مردم باز هم مشارکت داشتند.

سیل به خوبی مدیریت شد

شریعتی تأکید کرد: بحران سیل در ایران بدون هیچ نگرانی و با در نظر گرفتن جنبه‌های اجتماعی به خوبی مدیریت شد و در این زمینه با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله بازسازی و بازتوانی هستیم، گفت: هنوز در خرمشهر و آبادان و شادگان به دلیل برگشت آب تالاب با سیل دست و پنجه نرم می‌کنیم که در این راستا مذاکرات خوبی با کشور عراق صورت گرفت.

استاندار خوزستان اظهار کرد: بازتوانی روانی شهروندان درگیر در سیل از اولویت‌های دولت است؛ تمام تلاش ما در این راستا بود که کمترین آسیب به مردم به خصوص زنان و کودکان و سالمندان وارد شود.

کلنگ احداث منازل تخریب شده

شریعتی ادامه داد: در این مسیر با برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش داریم سیل زدگان را به منازل خود باز گردانیم و در بازسازی مناطق اقدامات خوبی صورت دهیم و هفته آینده کلنگ احداث منازل تخریب شده به زمین می‌خورد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه شروع بازسازی مدارس خانه‌بهداشت در دستور کار است، اضافه کرد: امکانات لوازم خانگی برای خانواده‌های سیل زده فراهم شده است و با پایان برآوردها آنها را توزیع خواهیم کرد.

استاندار خوزستان تأکید کرد: تلاش ما بر این است تا زمین‌های کشاورزی زیر آب رفته را احیا کنیم و دستگاه‌های استان را موظف کرده‌ایم تا آب را از زمین‌ها خارج کنند و زمینه را برای کشت تابستانه کشاورزان آماده کنند تا مردم به روند عادی زندگی خود بازگردند.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم که تا هفته آینده تمام روستاهای استان را از زیر آب خارج کنیم و بتوانیم مردم را به روستاها و منازل خود بازگردانیم و آنها را به کشت تابستانه تشویق کنیم.

وی ضمن تقدیر از کمک رسانی سازمان ملل گفت: دستور می‌دهیم که کمک‌های آنها به دست نیازمندان مورد نظر شما برسد؛ تاکید ما بر این است که کمک‌های انسان دوستانه از سوی سازمان ملل دقیقاً همان جایی هزینه شود که مورد توجه سازمان ملل است.

شریعتی تأکید کرد: برای اینکه این کمک‌ها به خوبی توزیع شوند و به جاهای غیر از مناطق سیل زده منتقل نشوند، برنامه نرم افزاری تهیه شده است؛ کارت‌های سکونت اسکان در کمپ‌ها تهیه شده است تا از هدر رفت کمک‌ها جلوگیری شود. از این طریق آمار دقیقی از وضعیت موجود در کمپ‌های مختلف به دست بیاوریم.

استاندار خوزستان گفت: علاوه بر این با ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بهره کم سعی کردیم سیل زدگان را برای بازسازی منازل خود کمک کنیم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار