شورای شهر این اثر ثبت ملی نیست

تخریب ساختمان ۱۰۰ ساله سینما نفت دارخوین شادگان

تاریخ انتشار: یکشنبه 8 بهمن 1396 | 22:03 ب.ظ
تخریب ساختمان ۱۰۰ ساله سینما نفت دارخوین شادگان زمان مطالعه: < 1 دقیقه ساختمانی با قدمت ۱۰۰ ساله متعلق به شرکت نفت در بخش دارخوین شادگان که در گذشته از آن به عنوان سینما استفاده می شد تخریب شد. به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در سال ۱۳۸۶ تلمبه‌خانه و ۲ سینمای زمستانه و تابستانه دارخوین را شناسایی کرد و پرونده […]
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ساختمانی با قدمت ۱۰۰ ساله متعلق به شرکت نفت در بخش دارخوین شادگان که در گذشته از آن به عنوان سینما استفاده می شد تخریب شد.

به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در سال ۱۳۸۶ تلمبه‌خانه و ۲ سینمای زمستانه و تابستانه دارخوین را شناسایی کرد و پرونده ثبت ملی آنها را تهیه کرد که گفته شده حدود سال ۱۹۲۰ میلادی و توسط انگلیسی ها ساخته شده اند.
بخشدار دارخوین یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران از تخریب اثر ۱۰۰ ساله سینما نفت توسط شهرداری دارخوین انتقاد کرده و اظهارکرد: تخریب این بنا توسط شهرداری این شهر بدون اطلاع بخشداری دارخوین و فرمانداری شادگان انجام شده است.

عباس امینی افزود: اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و شرکت ملی نفت ایران از شهرداری دارخوین شکایت کرده اند.
رییس شورای اسلامی شهر دارخوین نیز در این باره به ایرنا گفت:این بنا ثبت ملی نشده و برای تخریب آن مجوز لازم اخذ شده است.
یونس شاوردی اظهار کرد:پیش از این، مکان در اختیار پایگاه بسیج بود که به دلیل قرار گرفتن در مسیر بلوار شهر دارخوین همواره باعث ایجاد حوادث دلخراش رانندگی می شد.
وی افزود:برای تخریب این مکان مکاتبات لازم انجام و برای برطرف کردن مشکل اهالی چاره ای جز تخریب این مکان نبود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شادگان در این باره به ایرنا گفت:این مکان در محدوه ثبت میراث فرهنگی تلمبه خانه نفت دارخوین قرار دارد و مجوزی برای تخریب آن از سوی میراث فرهنگی صادر نشده است.
عبداله آلبوخنفر اظهار کرد:این مکان متعلق به شرکت نفت است و شهرداری بدون مجوز قانونی اقدام به تخریب این مکان کرده است.
وی افزود:شهرداری دارخوین اگر مجوزی برای تخریب این مکان دارد آن را به میراث فرهنگی ارایه دهد.
دارخُوین شهری در بخش مرکزی شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار