رئیس مجمع نمایندگان خوزستان:

۷۰۰ روستای خوزستان کمبود آب دارند/طرح‌های انتقال آب پشتیبانی از تولید نیست

تاریخ انتشار: جمعه ۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۴ ب٫ظ
۷۰۰ روستای خوزستان کمبود آب دارند/طرح‌های انتقال آب پشتیبانی از تولید نیست زمان مطالعه: ۲ دقیقه رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: هرجای کشور طرحی پشتوانه امنیتی، زیست‌محیطی و کشاورزی نداشته باشد آن طرح مردود است و اجرای دستوری طرح‌ها و صدور مجوز زیست‌محیطی، امکان‌پذیر و شایسته نظام اسلامی نیست. به گزارش نخبگان و به نقل از تسنیم، سیدکریم حسینی ظهر امروز در نشست همکاری‌های مشترک مجمع نمایندگان استان‌های خوزستان و […]
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: هرجای کشور طرحی پشتوانه امنیتی، زیست‌محیطی و کشاورزی نداشته باشد آن طرح مردود است و اجرای دستوری طرح‌ها و صدور مجوز زیست‌محیطی، امکان‌پذیر و شایسته نظام اسلامی نیست.

به گزارش نخبگان و به نقل از تسنیم، سیدکریم حسینی ظهر امروز در نشست همکاری‌های مشترک مجمع نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری با اشاره به اشتراکات فرهنگی، اجتماعی دیرینه بین مردم این دو استان اظهار داشت: همکاری در خصوص ظرفیت‌ها و مشکلات دو استان می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل از جمله مسائل زیست‌محیطی، بیکاری و محرومیت‌زدایی باشد و ظرفیت خوبی برای هم‌افزایی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس نماینده همه مردم کشورند و مسائل استانی بر کشور نیز تاثیرگذار است، عنوان داشت: پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی نیز از مواردی است در همکاری‌های مشترک بین دو استان انجام می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان بیان داشت: امروز خوزستان که بیش از ۸۰ درصد تولید و استخراج نفت کشور و ۱۳ درصد تولید محصولات کشاورزی را داراست، بیش از ۷۰۰ روستای دچار کمبود آب دارد.

حسینی تصریح کرد: سندی برای اختصاص حقابه کشاورزی استان خوزستان از ۶ سال پیش تدوین و اجرای آن تصویب شد اما اینکه قصد دارند این مقدار را به نصف کاهش دهند نه‌تنها مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید نیست که مانع‌گذاری و عدم پشتیبانی است.

وی با اشاره به ضرورت اخذ مجوزهای زیست‌محیطی برای طرح‌های انتقال آب، تاکید کرد: هرجای کشور طرحی پشتوانه امنیتی، زیست‌محیطی و کشاورزی نداشته باشد آن طرح مردود است و اجرای دستوری طرح‌ها و صدور مجوز زیست‌محیطی امکان‌پذیر و شایسته نظام اسلامی نیست، مجوزهای زیست‌محیطی برای برخی طرح‌های زیست‌محیطی داده نشده و پیش بردن این طرح‌ها به صورت دستوری با مقابله نمایندگان مجلس و مردم مواجه خواهد شد.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم برف‌گیری زاگرس، خاطرنشان کرد: سد کوهرنگ ۳ که جلوی آب آن گرفته می‌شود سبب مشکلات آبی طی تابستان در پایین‌دست شده و در خوزستان ۹۹ درصد آب مصرفی از آب‌های سطحی و یک درصد از آب‌های زیرزمینی است و الان۶۰درصد آب‌های سطحی تبخیر می‌شود.

وی یادآور شد: باید از ذخایر آبی نهایت بهره‌وری را داشته باشیم که بتوانیم از لحاظ کشاورزی کشور را تامین  کنیم، باید از تمامی ظرفیت‌هایمان استفاده و با هم‌افزایی، اتحاد و اجماع نظر راهکارهای مناسب را اجرا کنیم.

شبیب جویجری، دیگر نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست عنوان داشت: شورای عالی آب و شورای امنیت ملی دو مبحث جداگانه در موضوع آب هستند و در بحث‌های کارشناسی که در وزارت نیرو انجام می‌شود سوگیری‌هایی می‌شود و مباحث متناسب با حقابه‌ها انجام نمی‌شود.

وی افزود: در ستاد وزارت نیرو تغییرات جدی در افراد و نگرش‌ها باید صورت گیرد و در شورای امنیت ملی مصوبه‌ای در خصوص حقابه نبوده و یک‌سری تصمیات فراقانونی وجود دارد که اقداماتی انجام شود اما مسئولان درصدد جلوگیری از این تصمیمات غیرقانونی هستند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در وزارت نیرو به دلیل سوگیری در یک حوزه آبریز چند حوزه را در نظر گرفته‌اند اما کارشناسان، بازنگری کرده و اگر نتایج این بازنگری اجرا شود قدرت چانه‌زنی در مورد حوزه آبریز فلات مرکزی تعدیل و بسیاری مشکلات حل می‌شود. باید نشستی با معاون وزیر نیرو انجام و دلایل مطرح و اگر پذیرفته نشد از ابزارهای نظارتی استفاده شود.

Print Friendly, PDF & Email
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نخبگان
محل كد آمار
logo-samandehi