یادداشت

کرخه جوابگوی کشت تابستانه و پاییزه نیست

نخبگان- رضا نقیلو :سد و رودخانه کرخه که آب شرب و کشاورزی بخش عمده ای از مردم خوزستان را تامین می کند، این روزها شرایط بحرانی و پر تنشی را تجربه می کند. وضعیت آبی در این منطقه آن قدر بغرنج است که از هم اکنون اعلام شده میزان ذخیره آب سد کرخه جوابگوی دو کشت تابستانه و پاییزه نیست.

سد کرخه از بزرگ ترین سدهای جهان به شمار می رود که روی رودخانه کرخه در بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک و خوزستان احداث شد. این سد که تاجی به طول ۳۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷ متر دارد و بزرگ ترین سد تاریخ ایران به حساب می آید و با حجم مخزنی به میزان هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران را ایجاد کرده است. سد کرخه که با هدف تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی پایین دست، تولید انرژی برق و کنترل سیل های مخرب و جلوگیری از خسارات ناشی از سیل ساخته شده، این روزها آبی برایش نمانده است. سال گذشته درست در چنین روزهایی بود که یکی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی علوم آب و محیط زیست با بیان این که وضعیت منابع آب در حوضه کرخه به مراتب بحرانی تر از سایر حوضه های استان است، گفت: «اگرچه در حوزه کارون تنش آبی و کمبود آب وجود دارد اما این وضعیت در حوزه کرخه به مراتب بحرانی تر است.»

وی با بیان این که مخازن سدهای خوزستان در سال آبی گذشته با بحران کمبود ورودی ناشی از کاهش بارندگی در فصل مرطوب سال مواجه بودند و این بحران در سال فعلی فروکش نکرد، افزود: «وضعیت در تابستان امسال(۱۴۰۱) به دلیل نبود تعادل بین مصارف و منابع آبی خوزستان به مراتب بدتر از تابستان گذشته خواهدبود.»

ادامه بحران از سال قبل

با این که در زمستان و بهار امسال از بارش های خوبی برخوردار بودیم اما اعلام شده میزان ذخیره آب سد کرخه جوابگوی دو کشت تابستانه و پاییزه نیست. در همین ارتباط فرماندار دشت آزادگان با بیان این که وضعیت فعلی سد کرخه اصلا خوب نیست و نمی تواند برای دو کشت تابستانه و پاییزه نیازهای آبی را تامین کند، گفت: «باید یک برنامه ریزی راهبردی و آینده نگر اجرا کنیم. ضمن این که بر اساس اولویت نیاز آبی، تامین آب آشامیدنی مردم در اولویت اول است.» حمید سیلاوی تامین آب مورد نیاز مورد دام و طیور، حقابه تالاب هورالعظیم را اولویت دوم عنوان کرد و افزود: «اولویت بعدی تامین آب کشاورزی به ویژه کشت های دائمی، نخیلات، سبزی و صیفی کاری، پرورش دهندگان آبزیان و کشت فصلی است.» وی با بیان این که از دو کشت تابستانه و پاییزه، کشت پاییزه برای کشور از اهمیت خاصی برخوردار است، ادامه داد: «عمده کشت بیشتر کشاورزان خوزستان و دشت آزادگان گندم است و به لحاظ اهمیت به عنوان محصول راهبردی محسوب می شود.

منبع : جام جم

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا