اخبار خوزستاناخبارایران و جهان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: اقتصاد متکی بر منابع، محکوم به شکست است

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت گفت: طرح تاپ ( توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار)   یک طرح بزرگ ملی است و  منحصر به بخش های صنعت، معدن و تجارت هم نیست بلکه کل بخش دانشگاهی و اقتصاد کشور را شامل می شود.

به گزارش نخبگان و به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان، « برات قبادیان » چهارشنبه در آئین رونمایی از طرح ملی تاپ و اجرای آزمایشی آن در خوزستان بعنوان سومین استان اظهار کرد: طرح تاپ، طرح ابتکاری معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت است؛  در گذشته نیز طرح هایی با محوریت تلاش برای حل مشکل اشتغال مانند خود اشتغالی، زودبازده، تکاپو و سایر اجرا شد که موفق نبودند و در بهبود رابطه صنعت و دانشگاه نیز چندان توفیقی حاصل نشد.

وی افزود: طرح تاپ یک طرح ریشه ای و زیربنایی، دانش بنیان و دانش محور است که مغزهای متفکر جامعه یعنی اساتید، دانش آموختگان، داش پژوهان، دانشمندان را در بر می گیرد و از سوی دیگر کسانی که در تولید دست دارند حتی به باور من این طرح می تواند در بخش اجتماعی ما نیز بسیار کارساز باشد مگر ما امروز در جامعه ناهنجاری ها و معضلات کمی داریم؟ مگر قانون گریزی نداریم؟ از چراغ قرمز به راحتی نمی گذریم؟ در دادگاه ها کم پرونده داریم؟

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: دو موضوع را باید مد نظر داشته باشیم یکی شرایط موجود و دیگری جهان آینده، بدون شک معضلات و مشکلات موجود را غیر از راه حل علمی نمی توانیم از راه دیگر حل کنیم پس طرح تاپ در اینجا راهگشا است زیرا جهان آینده، اقتصاد آینده، صنعت آینده غیر از چیزی است که تصور می کنیم. قبلا هم گفته ام انقلاب صنعتی که در راه است سونامی خواهد بود که اقتصاد سنتی را زیر و رو می کند مگر اینکه ما به کمک علم، فناوری، دانش، تدبیر از الان جامعه را آماده و با جامعه جهانی همراه کرده  که بتوانیم در بخش تولید رقابتی عمل کنیم در غیر اینصورت خیلی از اقتصادها ورشکسته خواهند شد و ما هم استثناپذیر نخواهیم بود .

قبادیان خواستار توجه ویژه به طرح تاپ شد و گفت: از جامعه دانشگاهی و صنعتی و فناوران که حضور دارند می خواهم که این طرح را جدی بگیرند، اگر قرار باشد عقب ماندگی ها از جهان پیشرفته را جبران کنیم راهی جز این طرح نیست. اگر قرار باشد ما در راستای انقلاب صنعتی چهارم و اقتصاد پویای دانشی جهان آینده حرکت کنیم راهی جز طرح تاپ نیست، اگر قرار باشد که رابطه ورشکسته امروز صنعت و دانشگاه را جبران کنیم و دانشگاهیان را در صنعت ببینیم و صنعتگران را در ارتباط با دانشگاه ببینیم راهی جز طرح تاپ نیست، در حال حاضر در هر خانواده ای فرزندان تحصیل کرده بیکار وجود دارد  که اگر قرار باشد برای آنها اشتغال ایجاد شود و قرار باشد از پیوستن دانشجویان فعلی به فارغ التحصیلان فاقد اشتغال آینده جلوگیری شود و وابستگی شدید اقتصاد ما  به نفت و منابع نجات پیدا کنیم و به سمت اقتصاد دانش پایه برویم راهکار طرح تاپ است.

وی تصریح کرد: اگر طرح تاپ شکست بخورد مسئول ما هستیم که معرفی و اجرای خوبی نداشته ایم ،تا امروز در کشور مانند  وارث ثروتی کلان زندگی کرده و متکی به نفت خام بوده ایم حتی ارزش افزوده ای نیز ایجاد نکرده و همان طور به فروش نفت خام پرداخته ایم در حالی که اقتصاد مبتنی بر منابع، محکوم به شکست است و در آینده جایگاهی ندارد، یقین دارم طرح تاپ می تواند راهگشای مشکلات موجود بخصوص مشکلات ناشی از تحریم و مشکلات ناشی از وابستگی ما به علم و فناوری و واردات فناوری باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: از مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خوزستان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران استان  درخواست دارم بطور جدی در این زمینه کار کنند که آنچه ما را به اینجا رسانده است روزمرگی است.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا