اخبار خوزستان

توسعه مشاغل خانگی، در گرو اتصال به بازار و خوشه‌سازی

اعتدال نخبگان/ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به عوامل موثر در موفقیت الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی که سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان مجری آن است، گفت: برای موفقیت و موثر واقع شدن این طرح و رسیدن به اشتغال پایدار در استان، حرکت به سمت طرح‌های پشتیبان، اتصال به بازار و خوشه سازی از موارد مهمی است که باید در این طرح مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش نخبگان و به نقل از ایسنا ارسلان غمگین در گفت‌وگویی با اشاره به عوامل موثر در توسعه مشاغل خانگی استان خوزستان اظهار کرد: اختصاص بازارچه‌های محلی موقت در مناطق مناسب و پرتردد شهر جهت عرضه تولیدات خانگی و شناخته شدن برای عموم و در نتیجه استقبال بهتر مردم از این محصولات، از جمله عوامل تاثیرگذار در زمینه توسعه این کسب و کارها به شمار می‌رود.

وی در ادامه به تاثیر قوانین و مقررات موجود بر توسعه مشاغل خانگی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: قوانین و دستورالعمل اجرایی و بخشنامه‌های مشاغل خانگی با نگاهی تسهیل‌گرانه با هدف کمک به شاغلان و علاقه‌مندان در این حوزه و با هدف کاهش هزینه‌های کسب و کار وضع شده‌اند و دبیرخانه ستاد (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) نیز همیشه در این زمینه گام‌های مثبت برداشته است اما در کل، قوانین می‌توانند مرتباً برای رفاه حال مردم و شاغلان اصلاح شوند تا تأثیر بهتر و ملموس‌تری در زندگی و معیشت و اشتغال متقاضیان داشته باشند.

غمگین در خصوص اولویت‌بندی و اهمیت اقدامات حمایتی از توسعه مشاغل خانگی شامل اعطای تسهیلات، آموزش و توانمندسازی، ایجاد شبکه کسب و کار، حمایت از پیشران‌ها و توجه به بازاریابی و فروش محصولات اظهار کرد: هر پنج اقدام مانند حلقه‌های یک زنجیر هستند که باید در کنار هم و در یک هدف حرکت کنند. در وهله اول با آموزش، توانمندسازی و حمایت از پیشران‌ها در کنار هم و اعطای تسهیلات در صورت نیاز، می‌توان به قدم نهایی همان ایجاد شبکه کسب و کار، بازاریابی و فروش دست یافت.

وی در خصوص مهمترین فرصت‌ها و ظرفیت‌های مشاغل خانگی در استان عنوان کرد: از ۳۲۰ رشته موجود در سامانه مشاغل خانگی می‌توان به یک سری رشته‌ها اشاره کرد که مختص استان خوزستان است. مانند کپوبافی دزفول، حصیربافی شادگان و آبادان و نان محلی که دارای ظرفیت‌های بسیاری در استان هستند و در عشایر، روستاییان و خانه‌های خوزستانی‌ها به صورت موروثی و تجربی منتقل می‌شوند. بنابراین از مهمترین ظرفیت‌های مشاغل خانگی در استان به ترتیب اولویت، می‌توان صنایع دستی و فرش دستباف، تولیدات دامی و شیلات، صنایع تکمیلی و تبدیلی و سپس تولیدی (صنعت و خدمات) را نام برد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در زمینه ظرفیت‌ها و زمینه‌های شغلی استان که قابلیت توسعه بازار در سطح منطقه و در سطح ملی را دارند، بیان کرد: در این راستا می‌توان به صنایع دستی مختص خوزستان مانند کپوبافی و حصیربافی، یا لباس محلی مانند چوقابافی، همچنین گلیم بافی، قالیبافی و رودوزی‌های الحاقی اشاره کرد که در این زمینه صنعتگران این رشته‌ها بارها در نمایشگاه‌های استانی و کشوری شرکت کرده‌اند و چندین صنعتگر از خوزستان، نشان ملی نیز دریافت کرده‌اند.

غمگین در ادامه، تبلیغات ضعیف محلی و ملی، نبود خوشه کسب و کار، عدم قابلیت اتصال به بازار و نبود فروش اینترنتی و آنلاین، نبود بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های مختص مشاغل خانگی و نداشتن مهارت‌های لازم برای بازاریابی فروش و عدم حمایت بیشتر و بهتر ارگان‌هایی مانند شهرداری‌ها و… را از عمده نقاط ضعف متقاضیان راه‌اندازی کسب و کار خانگی در استان عنوان کرد.

وی همچنین اتصال به بازار و اطلاع‌رسانی ضعیف محصولات توسط صاحبان مشاغل را از مهمترین مشکلات توسعه کسب و کار خانگی در استان برشمرد و گفت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف کاهش هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن یا اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از توان کاری اعضای خانواده و کار خانوادگی و انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی (استاد شاگردی) توسط سازمان جهاد دانشگاهی استان خوزستان در استان در حال اجرا است که معتقدم اگر در استان به حمایت از پیشران‌ها و اتصال متقاضیان به بازار و فروش و عرضه محصولات توجه بیشتری شود، قطعاً این طرح مؤثرتر می‌شود.

غمگین در زمینه اینکه چه مشاغل خانگی مناسب فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها است، عنوان کرد: رشته‌های فناوری اطلاعات و کارهای کامپیوتری مانند برنامه‌نویسی و طراحی وب، نرم‌افزار و گرافیک کامپیوتری، حسابداری، پشتیبان نرم‌افزار، طراحی انیمیشن و طراحی پارچه و لباس، پژوهشگری (تحقیق و پژوهش)، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی و دیزاینری شوی لباس، طراحی مقنعه، ویرایشگری کتاب و متون، ترجمه، تصویرگری کتاب و نویسندگی، روزنامه‌نگاری، تحلیلگر نرم‌افزار، طراحی داده و بازی‌های رایانه‌ای، کارگردان هنری، صدابرداری، تدوینگری، نمایشنامه‌نویسی و آهنگسازی فیلم و تئاتر از جمله مشاغل مناسب فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی در استان است.

وی درباره مشاغل خانگی مناسب زنان نیز گفت: همه رشته‌ها را زنان هم می‌توانند انجام دهند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد اما به لحاظ یادگیری و علاقه بهتر، صنایع دستی و هنری مانند نقاشی شیشه، گلیم‌بافی، پوشاک، خیاطی، رودوزی، چرم، زیورآلات، ملیله‌سازی، سفالگری، ترمه‌بافی، شال‌بافی، جاجیم، گبه، فرش، پرده، جوراب‌بافی، عروسک‌سازی، کوبلن‌بافی، گل‌سازی، تایپ، حسابداری، پرورش دام و طیور و زنبور عسل، ماهی، بسته‌بندی مواد غذایی، پخت نان، شیرینی و خرما، پرورش قارچ، گیاهان دارویی و طراحی لباس مشاغل مناسب و بهتری برای زنان هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در پایان به بیان توصیه‌ها و پیشنهادهایی برای موفقیت الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی که سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان مجری آن است، پرداخت و اظهار کرد: برای موفقیت و موثر واقع شدن این طرح و رسیدن به اشتغال پایدار در استان، حرکت به سمت طرح‌های پیشران، اتصال به بازار و خوشه‌سازی از موارد مهمی است که باید در این طرح مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

به گزارش نخبگان، دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، این طرح با ظرفیت ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر در ۳۱ استان کشور از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ‌عنوان کارفرما به جهاد دانشگاهی واگذار شده و سازمان جهاددانشگاهی خوزستان نیز با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر مجری این طرح در استان است.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا