اخبار خوزستان

بارندگی‌ها سطح آب دریاچه سد کرخه را ۲ متر بالا برد

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: بارندگی‌های موثر اخیر به ویژه در مناطق بالادست، سطح آب دریاچه سد کرخه در شمال غرب خوزستان را تا ۲ متر بالا برد.

 

عباس صدریان‌فرد روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:سطح آب دریاچه سد کرخه با تداوم بارش‌ها به تدریج درحال افزایش است و بارندگی های امروز و روزهای پیش رو که طبق پیش بینی سازمان هواشناسی به صورت گسترده ادامه خواهد داشت، وضعیت بحرانی آب سد کرخه را کاهش خواهد داد.

وی گفت: به لطف الهی بارش‌های خوبی در حوضه رودخانه کرخه که به صورت برف و باران بوده ثبت شده که این می‌تواند حجم آب ورودی به دریاچه سد کرخه را افزایش دهد.

صدریان فر با اشاره به بروز خشکسالی شدید در۲ سال اخیر و قرار گرفتن ذخایر آب سد کرخه در وضعیت قرمز بیان کرد: کاهش شدید ذخایر آب سد کرخه که گنجایش بیش از پنج میلیارد متر مکعب را دارد سبب شد که کشت تابستانه پارسال در غرب خوزستان محدود و در تابستان امسال به طور کامل ممنوع شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا با تداوم بارندگی‌ها در ماه‌های باقی مانده فصل زمستان و بهار، وضعیت آب سد کرخه از وضعیت بحرانی و قرمز خارج شود و دوباره امکان تامین آب پایدار کشاورزی و تولید برق فراهم شود.

 

نگرانی از ذخایرآب دیگر سدهای خوزستان نداریم

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: هم اکنون نگرانی از ذخایر آب سدهای دز ، مارون و حوضه کارون بزرگ وجود ندارد و این سازمان به تعهدات خود در قبال تامین آب کشاورزان طرف قرارداد در ماه‌های پیش رو عمل خواهد کرد.

به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا صدریان فر افزود:ذخایر آب همه سدهای خوزستان غیر از دریاچه سدکرخه در وضعیت پایدار و مطمئن قرار دارد ولی هنوز تا رسیدن به نقطه سرریز آب فاصله داریم.

وی به کشاورزان اطمینان داد نگران تامین آب نباشند و سازمان آب و برق خوزستان همه تلاش و برنامه ریزی خود برای تامین آب در سال زراعی جاری به کار خواهد بست.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه با اشاره به شروع دیرهنگام بارش ها در فصل پاییز در خوزستان گفت: در فصل پاییز تقریبا بارش موثری در خوزستان نداشتیم ولی در روزهای واپسین پاییز و شروع فصل زمستان، بارندگی در خوزستان و مناطق بالادست حوضه های آبریز بسیار مطلوب بوده است.

به گزارش نخبگان وابستگی بخش کشاورزی خوزستان به آب‌های سطحی و جاری حدود ۹۵درصد است از این رو ذخایر آب سدهای استان برای تولید محصولات اساسی نظیر گندم ، چغندرقند ، کلزا، صیفی و سبزی و همچنین کشت تابستانه تاثیر فوق العاده‌ای دارد.

استان خوزستان در شرایط نرمال (طبیعی) بارش ها، با تولید سالانه ۱۷.۵ میلیون تُن محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات معادل ۱۴درصد تولیدات بخش کشاورزی کشور را تامین می‌کند.

بنا به اعلام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در ۲ سال خشکسالی اخیر ، حجم تولیدات بخش کشاورزی خوزستان ۲۵ تا ۳۰درصد کاهش یافته بود.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا