اخبار خوزستان

آغاز برداشت گندم در مناطق مرکزی و غرب خوزستان

به گزارش نخبگان و به نقل از ایرنا کیخسرو چنگلوایی روز پنجشنبه در گفت‌وگویی افزود:با افزایش دما و توقف موقت بارندگی‌های بهاری ، برداشت محصول گندم در شهرستان‌های حمیدیه ، اهواز ، شادگان ، دشت آزادگان ، هویزه ، کارون ، رامشیر و آغاجاری با استفاده از کمباین‌های بومی و مهاجر شروع شده است.
وی گفت: تا ۱۰ روز آینده برداشت گندم در صورت شرایط مناسب جوی و نبود بارش‌های فراگیر ، به مناطق شمالی خوزستان کشیده می‌شود و ۲ هفته آینده اوج عملیات برداشت گندم در خوزستان خواهد بود.
به گفته چنگلوایی برداشت گندم تا اواخر خرداد ماه ادامه می‌یاید ولی پیک برداشت این محصول ۴۰ روز ابتدایی برداشت محصول خواهد بود.
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه کمباین به اندازه کافی در استان وجود دارد افزود: ۱۰۶مرکز ، متعلق به اداره کل غله و تعاون روستایی خوزستان از ساعت هشت صبح تا ۲۲ آماده دریافت و خرید تضمینی گندم از کشاورزان هستند.
در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ در مجموع ۳۹۰ هزار هکتار گندم آبی و ۱۶۰ هزار هکتار گندم دیم در خوزستان کشت شده است که پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت ، حدود ۱.۸میلیون تن گندم تولید که از این میزان ۱.۵میلیون تن گندم به نرخ تضمینی از کشاورزان گندمکار خریداری شود.
وی گفت:امسال میزان خرید تضمینی گندم با وجود کاهش۳۰هزار هکتاری کشت این محصول در مقایسه با سال زراعی قبل ، حدود ۱۵درصد افزایش خواهد داشت.
سال زراعی گذشته ، خرید تضمینی گندم در خوزستان با وجود سیلاب مهیب و آبگرفتگی حدود ۲۰۰هزار هکتار از زمین های کشاورزی ، به یک میلیون و ۳۳۰هزار تن گندم رسید که در مقایسه با سال ماقبل آن حدود ۱۰درصد افزایش داشت.
شورای اقتصاد امسال نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم معمولی را ۲۵هزار ریال تعیین کرده که در مقایسه با سال زراعی قبل ۴۷درصد افزایش نشان می‌دهد.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش بیش از ۲۰۰هزار میلیارد ریال ، از نظر کمیت و تنوع تولید مقام نخست کشوری محسوب می‌شود.
طبق اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان در۲ ماه آینده حدود پنج میلیون تن محصول زراعی شامل گندم ، جو ، کلزا ، علوفه دامی ، چغندر قند و محصولات جالیزی در این استان برداشت خواهد شد.

نخبگان

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نخبگان با شعار (نخبگان ، رسانه ی آگاهی) در تاریخ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و با شماره ۸۳۶۶۶ از سامانه جامع رسانه های کشور آغاز بکار نمود اعتدال نخبگان بین سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ طبق ارزشیابی کیفی رسانه ها که هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنجیده می شود جز سه پایگاه برتر خوزستان شناخته شده است و تنها پایگاه خبری خوزستان است که به این مهم دست پیدا نموده است. اعتدال نخبگان با هدف اطلاع رسانی دقیق و صحیح از رویدادهای کشوری برای مخاطبین گرامی طراحی گردیده است البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مجموعه در استان خوزستان، این استان اهمیت بیشتری برای ما دارد. خط مشی ما این است که با نگاهی اعتدالی مهم ترین اخبار را پوشش دهد. امید است کار ما در این مجموعه خبری رضایت خاطر همراهان گرامی را بدست آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا